MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Wystąpienie programowego Przewodniczącego PLD Romana Jagielińskiego

28 kwietnia 2003

Szanowni Goście,
Drogie Delegatki i Delegaci,

Witam wszystkich Państwa bardzo serdecznie na II Kongresie Partii Ludowo - Demokratycznej.

Jest to dzień szczególny dla partii, ponieważ kończy się pewien etap jej działalności i zaczyna nowy, który musi sprostać dzisiejszym wyzwaniom. W pierwszej części Kongresu wybrano nowe władze partii.

Pragnę gorąco podziękować Warn drodzy delegaci, koleżanki, koledzy - za ponowny wybór mojej osoby na przewodniczącego Partii Ludowo - Demokratycznej i za okazane mi zaufanie.

Moim zamierzeniem na najbliższe lata jest zbudowanie partii silniejszej, skuteczniejszej w działaniu; partii o rozbudowanych strukturach w całym kraju i większej liczbie członków, aby wyraziście zagospodarować centrum sceny politycznej. Mówiąc o zagospodarowaniu centrum, również mam na myśli poszerzenie reprezentacji Partii Ludowo - Demokratycznej w Parlamencie do kilkudziesięciu posłów oraz zdobycie większego procentowo poparcia społecznego.

PLD, jest partią otwartą, ponad podziałami światopoglądowymi i nie ideologizującą swojego programu.

Wypromowany już program Partii Ludowo Demokratycznej, kierowany i adresowany jest głównie do społeczności lokalnych. Szczególną uwagę skupiamy na klasie średniej, na ludziach, którzy pracują na własny rachunek i zapewniają innym miejsca pracy.

Jesteśmy partią zrzeszającą osoby aktywne zawodowo, zarówno w dziedzinie gospodarki, jak również w życiu społecznym. Są tu więc przedsiębiorcy, rzemieślnicy, dzierżawcy, pracownicy instytucji i firm ale również są ludzie oświaty, nauki, kultury i wolnych zawodów. Cieszy fakt, że wstępuje do naszej partii coraz więcej młodzieży, ludzi, którzy za parę lat będą decydować o kształcie i przyszłości naszego kraju, o rozwoju Polski już w Unii Europejskiej.

Za swój główny cel, Partia Ludowo Demokratyczna uważa odbudowanie i budowanie klasy średniej, rozwój przedsiębiorczości oraz działalność na rzecz wyrównywania dysproporcji cywilizacyjnych, edukacyjnych i materialnych, które występują w poszczególnych regionach i środowiskach.

Przez stosunkowo krótki czas (bo 5 lat dla partii to niewiele) – udało się wypracować własną pozy ej ę i miejsce na scenie politycznej.

Przez ostatnie lata podjęliśmy wiele inicjatyw politycznych, gospodarczych i społecznych. Przyjęliśmy liczne stanowiska i uchwały, z których bardzo istotną była uchwała w 2000 roku, w sprawie udzielenia poparcia Aleksandrowi Kwaśniewskiemu w wyborach na Urząd Prezydenta RP. Nasze poparcie oraz czynny udział w prezydenckiej kampanii wyborczej, wytyczyło kierunek działań Partii Ludowo - Demokratycznej w latach następnych. Mam tu na myśli ostatnie wybory parlamentarne, w rezultacie których udało się Partii Ludowo -- Demokratycznej zbudować własną reprezentację w Parlamencie, poprzez utworzenie Koła Poselskiego PLD, liczącego 6 posłów oraz wybory samorządowe, w wyniku których PLD ma kilkudziesięciu reprezentantów we władzach lokalnych.

14 marca nasze Koło, podpisało parlamentarne porozumienie koalicyjne z SLD i UP, aby ustabilizować sytuację polityczną, żeby popierać ustawy na rzecz ożywienia gospodarki i naprawy finansów publicznych.

Naszą partię czeka wiele trudnych zadań i wyzwań. PLD będzie aktywnie uczestniczyć w budowaniu przyszłości Polski, której pomyślność obok sprawnej i konkurencyjnej gospodarki zapewni sprawne, demokratyczne państwo, gwarantujące bezpieczeństwo i ład publiczny, gwarantujące przestrzeganie praw człowieka i dobrosąsiedzkie stosunki z innymi państwami szczególnie ościennymi.

Będziemy popierać i promować wszelkie działania i ustawy służące dobru człowieka i dobru państwa.

PLD będzie popierać i współtworzyć aktywną politykę, która pozwoli na:

  • po pierwsze wykorzystanie położenia geopolitycznego dla włączenia Polski w proces transformacji gospodarki europejskiej i światowej,
  • po drugie uznanie bezpieczeństwa w sferze socjalnej i ekonomicznej - za podstawową powinność państwa wobec swoich obywateli,
  • po trzecie - przejrzystość stanowisk, kompetencji i jasny układ stosunków między państwem, samorządem a prywatnym biznesem,
  • po czwarte - umocnienie społeczności lokalnych, na wyzwolenie ich inicjatywy w celu budowy Europy „małych ojczyzn" i wykorzystania własnych szans rozwojowych oraz aktywizacji posiadanych lokalnych zasobów,
  • po piąte - współtworzyć politykę, która doprowadzi do włączenia osób niepełnosprawnych do aktywnego życia społecznego, gospodarczego i kulturowego,
  • i po szóste będziemy tworzyć politykę, która pozwoli na stworzenie dogodnych możliwości i warunków zawodowego startu młodego pokolenia Polaków.

Partia Ludowo - Demokratyczna będzie dążyć do zbudowania społeczeństwa przedsiębiorczego, wykształconego, korzystającego z nowoczesnych technologii. Będziemy dążyć do ograniczenia bezrobocia poprzez rozwój przedsiębiorczości i podejmowanie pracy na własny rachunek. Zamierzamy przyspieszyć wprowadzenie rozwiązań prawnych i finansowych, które pozwolą wynagradzać dobrą, uczciwą pracę, własną inicjatywę, innowacyjność i jakość.

Partia Ludowo - Demokratyczna będzie dążyć do ochrony zasobów naturalnych, dziedzictwa kulturowego i tradycji narodowej, tak jak to czyni od kilku lat, współorganizując m in. Dożynki Prezydenckie w Spalę czy promując polską muzykę, literaturę i poezję.

16 kwietnia byliśmy świadkami - a ja uczestniczyłem osobiście -w historycznym dla Polski wydarzeniu. Podpisanie w Atenach traktatu akcesyjnego, było ważnym krokiem, który zbliżył nas do członkostwa w Unii Europejskiej.

Jesteśmy w przededniu referendum unijnego. Partia Ludowo Demokratyczna wielokrotnie wypowiadała się za wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Uważamy bowiem, że członkostwo jest dużą szansą na przyspieszony rozwój i modernizację całej gospodarki oraz na poprawę jej struktur i funkcjonowania. Jest szansą na szersze włączenie polskiej nauki i kultury w nurt kultury europejskiej.

Uważamy, że wypełnienie obowiązków państwa członkowskiego a zwłaszcza akceptacja społeczeństwa dla członkostwa w Unii, wymaga jak żadna inna sprawa - wyjątkowo silnego zaangażowania w wielu dziedzinach środków publicznych i państwa, jako wspomagającego procesy dostosowawcze.

Partia Ludowo - Demokratyczna deklaruje, że aktywnie, w całym kraju włączy się w akcję referendalną na rzecz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jest to najbliższy cel naszej partii. Kolejnym zadaniem jest przygotowanie i uczestniczenie w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz udział w wyborach Parlamentarnych.

Partia Ludowo Demokratyczna zamierza wypracować takie instrumenty, które stworzą szczególnie małym i średnim przedsiębiorstwom warunki rozwoju, wzrostu produkcji i eksportu a w konsekwencji stworzą miejsca pracy dla wielu bezrobotnych. Na Zachodzie - smali business jest siłą napędową gospodarki, przynoszącą do budżetu główny dochód. Chcemy, aby wkrótce i w Polsce tak było. Kluczem do poprawy sytuacji małych i średnich firm są m in. niższe podatki oraz tańsze kredyty. Partia Ludowo Demokratyczna będzie o to postulować na każdym kroku i bronić swoich argumentów w Parlamencie.

Na zakończenie, pragnę zaapelować do wszystkich sił politycznych o rozwagę, o odpowiedzialność i pracę dla dobra ludzi i kraju. Nikomu nie są potrzebne partyjne kłótnie, animozje, oczernianie i waśnie. Twórzmy lepszą przyszłość dla nas, dla naszych dzieci -bez względu na przynależność partyjną i poglądy. Powinno nas łączyć wspólne przekonanie, że tylko mądra, rzetelna i wiarygodna polityka - jest szansą na stabilny wzrost i rozwój gospodarczy oraz na szacunek ze strony naszych międzynarodowych partnerów.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę