Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wystąpienie Ministra Wojciecha Olejniczaka na uroczystości otwarcia targów Grüne Woche w Berlinie

16 stycznia 2004

Szanowni Państwo,

Jestem niezmiernie zaszczycony zaproszeniem na uroczystość otwarcia tegorocznych targów Grüne Woche. Jest to dla mnie ogromna przyjemność, ponieważ targi berlińskie są powszechnie uznanym i ważnym wydarzeniem dla środowisk rolniczych i konsumenckich w Europie i na świecie. Mają one swoją wieloletnią tradycję i renomę a także liczną rzeszę wystawców i zwiedzających.

Jestem przekonany, że na tegorocznych targach Grüne Woche znów będziemy mieli okazję podziwiać kunszt producentów żywności, poznać szeroką gamę produktów, których w pośpiechu życia codziennego często nie zauważamy. Mówiąc krótko, impreza ta umożliwia nam także wzbogacenie wiedzy o nowoczesnym sektorze rolno-spożywczym.

Szanowni Państwo,

Obecne targi odbywają się w niezmiernie ważnym momencie. Jesteśmy świadkami procesów, które będą decydowały o kształcie europejskiego rolnictwa. Już tylko niewiele ponad 100 dni dzieli nas od historycznego wydarzenia jakim jest rozszerzenie Unii Europejskiej o 10 nowych państw. Patrząc na to wydarzenie przez pryzmat berlińskich targów można powiedzieć, że jest to realizacji idei, których te targi były od dawna promotorem. Są to idee: szerokiego dostępu konsumentów do produktów rolnych, nieskrępowanego zakazami administracyjnymi prawa wyboru, pogłębiania wiedzy konsumentów o produktach, które są im oferowane.

Mam nadzieję, że wyrażając radość z osiągnięcia wspólnego celu jakim było przezwyciężenie powojennych podziałów w Europie, prezentuję opinię wszystkich tu zgromadzonych, zarówno z obecnych jak i przyszłych państw Unii Europejskiej.

Chciałbym złożyć serdeczne podziękowania za wsparcie tego procesu ze strony zarówno społeczeństw jak i elit politycznych państw członkowskich. Pozwalam sobie szczególnie serdecznie podziękować naszym niemieckim sąsiadom. Dzięki wsparciu jakie uzyskaliśmy z ich strony w ostatnich latach, rozszerzenie Unii Europejskiej stało się faktem.

Warto w tym momencie podkreślić fakt, że zarówno przed Polską jak i innymi państwami kandydującymi oraz obecnymi krajami Unii Europejskiej otwierają się nowe perspektywy i możliwości.

Z satysfakcją informuję Państwa, że wśród wielu stoisk prezentowanych na tegorocznych targach obecne są tradycyjnie stoiska prezentujące polską żywność.

Jestem przekonany, że udział polskich producentów w targach przyczynia się znakomicie do tego, że produkty z Polski są powszechnie znane i cenione, nie tylko w Berlinie, za swoją jakość i walory smakowe. Produkty te cenione są w dużej części dzięki temu, że polskie rolnictwo funkcjonuje w harmonii ze środowiskiem przyrodniczym unikając masowego stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nadmiernej koncentracji produkcji. W Polsce zachowano olbrzymią różnorodność odmianową produktów roślinnych i zwierzęcych o wysoko cenionych przez konsumentów walorach smakowych typowych dla produktów rolnictwa tradycyjnego.

Walory przyrodnicze w połączeniu z dużymi zasobami siły roboczej sprzyjają rozwojowi pracochłonnych kierunków produkcji rolnej, jak na przykład rolnictwa ekologicznego już dziś coraz bardziej popularnego wśród polskich rolników. To są nasze niewątpliwe atuty, którymi wzbogacamy Europę.

Wiem, że te walory smakowe skłaniają tysiące mieszkańców z regionów przygranicznych do zakupów w Polsce. Jestem przekonany, że po 1 maja również mieszkańcy Berlina łatwiej znajdą te produkty w swoich lokalnych sklepach.

Niewątpliwie również polscy konsumenci zyskają na łatwiejszym dostępie do wielu znakomitych produktów unijnych o ugruntowanej jakości i renomie.

Wystawcy polscy prezentują obecnie polską żywność spełniającą najwyższe wymagania jakościowe, cechującą się niepowtarzalnym, naturalnym smakiem i aromatem. Mam nadzieję, że potwierdzi to każdy, kto skosztuje naszych wyrobów, do czego wszystkich Państwa serdecznie zapraszam.

Szanowni Państwo,

Podziwiając różnorodne i wspaniałe produkty nie zapominamy o rolnikach, o tych którzy żyją i pracują na wsi i zastanawiamy się nad przyszłym kształtem europejskiego rolnictwa. Targi Grüne Woche są również okazją do refleksji jakie produkty chcielibyśmy wytwarzać, przetwarzać i jak oferować konsumentom.

Nie sposób nie wspomnieć, nawet w krótkim wystąpieniu, o obecnej reformie Wspólnej Polityki Rolnej. Oceniając ją z perspektywy polskiej wsi, doceniamy w pełni znaczenie działań zmierzających do uproszczenia jej mechanizmów. Słusznym jest również dążenie do poprawy konkurencyjności, przyjęcie zasady zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i stopniowego zwiększania wsparcia z II filaru.

Polska wyraża szczerą nadzieję, że dostosowania Traktatu Akcesyjnego do reformy Wspólnej Polityki Rolnej uwzględnią interesy wszystkich państw członkowskich na równych zasadach, włączając w tym Polskę oraz inne kraje kandydujące. Oczekujemy, że zmiany w warunkach funkcjonowania europejskiego rolnictwa będą prowadziły do jego stopniowego umocnienia.

Europejski model rolnictwa nakłada na środowisko wiejskie znacznie szersze zadania niż te, które wiążą się bezpośrednio z produkcją rolną. Oczekujemy nie tylko dostarczania bezpiecznej, zdrowej żywności ale też zachowania i ochrony środowiska naturalnego, podtrzymania tradycji i wreszcie tworzenia nowych miejsc pracy w innych sektorach. W zamian powinniśmy zapewnić stabilne i przewidywalne w długim okresie czasu warunki pracy dla rolników.

Charakter pracy na wsi dał rolnikom rzadką dzisiaj racjonalność zachowań i cierpliwość w oczekiwaniu na efekty pracy. Nie możemy spowodować aby ta postawa uległa zachwianiu i musimy ze zrozumieniem odnieść się do obaw wyrażanych zarówno przez rolników krajów członkowskich jak i krajów wstępujących do UE.

Jestem przekonany, że możemy z optymizmem oczekiwać zarówno efektów integracji jak i reformy WPR. Optymizm ten pozwala dzisiaj w Polsce przezwyciężać wiele trudności, które dotykają również rolników. Wynika on między innymi z przekonania, że integracja europejska zaowocuje trwałym zniesieniem barier, doprowadzi do jednolitego traktowania wszystkich rolników rozszerzonej Europy i przyniesie nową międzynarodową solidarność, która będzie motorem rozwoju ekonomicznego.

W czasie uroczystości otwarcia targów rolnych nie mogę oprzeć się skojarzeniu, że integrację można też przedstawić jako powiększenie liczby gości przy wspólnym stole. Nowi goście wnoszą na wspólny stół swoje produkty i degustują na równi ze wszystkimi te, które już wcześniej podano.
Jestem przekonany, że do takiego stołu wszyscy chętnie zasiądą. Taki stół przyciągać będzie też nowych gości w przyszłości.

Polska jest już w Unii Europejskiej. Unia Europejska jest już w Polsce. Pragnę Państwa zapewnić, że przygotowania sektora wsi i rolnictwa do wymogów funkcjonowania na Jednolitym Rynku stanowią bezwzględny priorytet dla polskiego rządu. Zgodnie z harmonogramem finalizowane są dostosowania polskiego sektora rolno-spożywczego do wymagań Unii Europejskiej. Dotyczy to również tak fundamentalnych kwestii jak bezpieczeństwo żywności.
Zapewniam, że zdążymy na czas.

To są fakty, które dziś, tu na otwarciu Targów Grüne Woche stwierdzam z dumą.

Szanowni Państwo,

Na zakończenie pragnę zwiedzającym i producentom życzyć udanego pobytu na berlińskich targach Zielony Tydzień 2004 i serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzenia polskiego pawilonu narodowego w hali 15.1. Mam nadzieję, że przekonacie się Państwo, iż polska żywność to najwyższej klasy żywność europejska.

Składam serdeczne gratulacje Panu Burmistrzowi Wowerajtowi, Pani Minister Künast oraz Targom Berlińskim za dotychczasowe edycje targów Grüne Woche, i jestem przekonany, że obecna edycja będzie wielkim sukcesem i przyniesie korzyści producentom i konsumentom zarówno europejskim jak i światowym.

Dziękuję Państwu za uwagę.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę