Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wyrok zapadł

5 stycznia 2016
Większość rolników na wieść o tym reagowała ze zdumieniem i niedowierzaniem. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opłacanie przez budżet państwa składki zdrowotnej przez wszystkich rolników jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Sędziowie na zmianę przepisów dali Sejmowi 15 miesięcy.

Wczoraj krótko po godzinie 12.30 przewodniczący Trybunał Konstytucyjnego ogłosił:

Bohdan Zdziennicki – prezes Trybunału Konstytucyjnego „ Będzie teraz ogłoszony wyrok”

Po chwili wszystko stało się jasne. Sędziowie uznali, że zasady płacenia składek zdrowotnych przez rolników są niezgodne z Konstytucją. Powód? Bez względu na to czy gospodarstwo rolnika przynosi dochód czy jest poniżej granicy opłacalności składki płaci za niego budżet państwa. Zdaniem sędziów ustawodawca z góry założył, że praca na roli nie przynosi jakiegokolwiek dochodu. Tymczasem rolnictwo jest przecież dużo bardziej zróżnicowane.

Marek Mazurkiewicz- sędzia Trybunału Konstytucyjnego "Obejmuje takie jednostki o bardzo wysokich dochodach, ale także nadal pokaźną liczbę osób prowadzących gospodarstwa rolne o bardzo niskiej wydajności i dochodowości, żyjące na granicy egzystencji.”

Wniosek o zbadanie sprawy złożył Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego celem było rozpoczęcie zmian w KRUS-ie.

Lesław Nawacki – Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich ”My nie kwestionujemy możliwości zachowania odrębnego systemu ubezpieczeń społecznych rolników. Chodzi tylko o to, że składka powinna być obciążeniem sprawiedliwie oddającym możliwości ekonomiczne osób obciążonych składką.”

Trybunał Konstytucyjny dał parlamentowi 15 miesięcy na to, aby znowelizować zaskarżone przepisy. Podczas rozprawy wszystkie strony postępowania wnioskowały, aby zasady płacenia składek zdrowotnych przez rolników uznać za niekonstytucyjne.

Jacek Żalek – poseł PO „Do tej pory był to problem tych którzy płacili, na rzecz tych którzy w zasadzie nie byli objęci systemem ubezpieczeń i tak na prawdę część społeczeństwa utrzymywała część obywateli.”

Co na to wszystko rolnicy. Z reguły pierwszą reakcją było zdumienie.

Mariusz Olejnik – Krajowa Federacja Producentów Rzepaku „Dzisiaj jak się dowiedziałem, zostałem kompletnie zaskoczony.”

Posłowie związani ze wsią ostrzegali jednak przed zbyt daleko idącymi nadziejami, ze wyrok Trybunału nagle poprawi sytuację finansową służby zdrowia.

Wojciech Mojzesowicz- poseł PIS „Jeżeli mówimy, że jest jakaś grupa gospodarstw, które są większe i powinny tę składkę zdrowotną płacić wyższa, to chcę przypomnieć, że tych większych jest pół %.”

Z kolei związki zawodowe mają już pierwsze pomysły jak wybrnąć z tej sytuacji.

Andrzej Lepper - ZZR „Samoobrona” „Takie zmiany nastąpią, ze rolnicy będą płacić inną składkę, a państwo dopłaci do tego.”

Ministerstwo rolnictwa w komunikacie zwróciło uwagę, że „budżet dopłaca do składek około 3 milionów obywateli innych, wyodrębnionych z systemu grup zawodowych, np. służb mundurowych, duchownych, studentów, górników czy bezrobotnych.” Jeśli więc reformować system ubezpieczeń zdrowotnych to kompleksowo i sprawiedliwie.

„Klamka zapadła, jakieś zmiany będą ale pierwszych propozycji możemy spodziewać się raczej później niż wcześniej. Żadna siła polityczna nie zdecyduje się na taką reformę przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.


POWIĄZANE

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 ...

– Przywitałem decyzję Prezydenta Bidena z dużą radością i ulgą, ponieważ uważam,...

Prezes IPN Karol Nawrocki oficjalnie został przedstawiony jako kandydat na w wyb...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę