MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Wykształcenie rolnicze - II edycja

30 marca 2006

Aby Państwa zgłoszenie zostało poprawnie wypisane do bazy, należy formularz wypełnić wyłącznie za pomoca przeglądarki Internet Explorer 6.0 W razie problemów prosimy o kontakt pod adresem admin@ise.edu.pl 

Prosimy zainteresowanych o wypełnianie formularzy zgłoszeniowych.

W odpowiedzi na liczne zapytania odnośnie egzaminu stacjonarnego informujemy, iż egzamin odbędzie się w Zespole Szkół Agrobiznesu im. W. Witosa w Bolkowie, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie ul. Oporowska 7 99-300 Kutno TLO 242541104 e-mail: ckukutno@wp.pl oraz w Wiejskiej Spółdzieli Samopomoc Chłopska - Stara Tuchorza 64-232 Tuchorza tel. (068)38 48 390 (od 10 do 13).
 szczegółówe informacje

 Odpowiedzi na najcześciej zadawane pytania

 Pierwszy Portal Rolny, Zespół Szkół Agrobiznesu w Bolkowie pod patronatem Krajowej Rady Izb Rolniczych uruchamiają Internetowe kursy eksternistyczne, umożliwiające zdobycie wykształcenia w zawodzie „ROLNIK”.

  


Patronat      

 Wykształcenie rolnicze możliwe od zaraz ….

Jeszcze parę lat temu wydawało się, że wykształcenie rolnicze nie ma racji bytu, a dyrektorzy tych szkół sami przyznawali, że kształcenie w tym kierunku to tylko problemy, w tym przede wszystkim finansowe. Również rodzice kierowali swoje dzieci do szkół o profilach innych niż rolnicze, widząc w tym szansę na ich inny, niż na wsi, start życiowy.

Taka sytuacja marazmu szkolnictwa rolniczego trwała do kwietnia 2004 roku. Z dniem akcesji Polski do Unii Europejskiej, po 1 maja 2004 okazało się, że wykształcenie rolnicze jest BARDZO POTRZEBNE I POŻĄDANE. Wiele spraw związanych z prowadzeniem gospodarstwa wymaga posiadania minimum kwalifikacji zawodowych. Wymienić tutaj należy chociażby: przekazanie gospodarstwa rolnego w zamian za rentę strukturalną, dopłaty dla młodych rolników, a nawet kredyty inwestycyjne wymagają posiadania wykształcenia rolniczego. Szkolnictwo rolnicze przeżywa swój renesans i to w różnych formach: począwszy od podstawowego tzn. nabycia kwalifikacji w zawodzie rolnik a kończąc na studiach podyplomowych.

W związku wieloma zapytaniami, przedstawiamy podstawy prawne potwierdzające że szkolenie i egzamin końcowy zdany przed Państwową Komisją Egzaminacyjną w pełni wyczerpuje wymogi „Wykształcenia Rolniczego” w przypadku wnioskujących o pomoc z UE. Niniejszym wyjaśniamy również, dlaczego niezbędny jest 3 letni staż w zawodzie rolnik.

Tak Więc:

Zgodnie z paragrafem 18 ust.2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej  oraz Ministra Płacy i Polityki Socjalnej z 12 PAźDZIERNIKA 1993 R. W SPRAWIE ZASAD I WARUNKóW PODNOSZENIA KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH I WYKSZTAłCENIA OGóLNEGO DOROSłYCH (Dz.U. nr 103, poz.472 z 1993 r.)

"O tytuł robotnika wykwalifikowanego w zawodzie mogą ubiegać się osoby, które przepracowały w zawodzie co najmniej okres równy  okresowi trwania nauki zawodu przewidzianemu dla danego zawodu objętego klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego."

Oznacza to, że ponieważ dla zawodu rolnik zgodnie z tą klasyfikacją okres nauki wynosi 3 lata, stąd niezbędny staż wynosi również 3 lata.

Z kolei Rozp. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8.09.2004 r. oraz jego nowelizacja z 13.09.2005 r. reguluje sprawę wykształcenia rolniczego w przypadku wnioskujących o pomoc z UE.

Po ukończeniu internetowej szkoły, każdy uczestnik ma prawo przystąpić do egzaminu eksternistycznego, uzyskując kwalifikacje w zawodzie rolnik, które są niezbędne do pozyskiwania środków unijnych i rent strukturalnych.

Zarówno internetowy system edukacji jak i eksternistyczny tryb zdawania egzaminów ma wiele zalet: oszczędność czasu, indywidualne tempo zaliczania materiału, konsultacje z wykładowcami (chat, forum), opłata tylko za uczestnictwo w szkoleniu oraz egzaminie.

Zasady i tryb przeprowadzania egzaminów eksternistycznych oraz wysokość jego odpłatności reguluje rozporządzenie MEN z dnia 24 września 2001r. oraz Rozporządzenie Ministra edukacji Narodowej i Sportu z dnia 11 marca 2003.

Program merytoryczny bazuje na aktualnym programie nauczania dla zawodu „rolnik” zatwierdzonego przez MENiS z dnia 3 lutego 2005r. i został przygotowany przez wykładowców Zespołu Szkół Agrobiznesu. Dla zawodu „rolnik” program szkolenia obejmuje następujący zakres: produkcja roślinna – 30 godz.; produkcja zwierzęca – 25 godz.; podstawy techniki – 20 godz.; przepisy ruchu drogowego – 30 godz. i przedsiębiorstwo w agrobiznesie – 25 godz.

Szkolenie trwa 2,5 miesiąca

Termin szkolenia: 15 luty - 30 kwiecień 2006

Koszt uczestnictwa w szkoleniu wynosi: 280,00 zł od osoby.

Koszt ten obejmuje:

  • materiały dydaktyczne: 5 modułów;
  • konwersatoria z wykładowcami poszczególnych tematów ( chat, forum);
  • koszty zaliczeń poszczególnych partii materiałów – testy samosprawdzające;
  • do każdego przedmiotu nauczania dołączona zostanie bibliografia stanowiąca dodatkowe źródło informacji i poszerzająca wiedzę z przedmiotu;
  • koszty administracyjne

Koszt egzaminu eksternistycznego regulowany jest w oparciu o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993r. oraz Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 10 listopada 2004r. Aktualna cena wynosi 454 zł. Egzaminy eksternistyczne odbywają się w dwóch sesjach: od 1 października do 31 grudnia – sesja jesienna oraz 1 kwietnia- 30 czerwca- sesja wiosenna.

Na bazie zdanego egzaminu teoretycznego (pisemnego i ustnego) i praktycznego uczestnik szkolenia otrzymuje tytuł kwalifikacyjny: wykwalifikowany robotnik w zawodzie rolnik lub dyplom mistrza w zawodzie rolnik.

Ramowy program szkolenia jak również formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.ise.edu.pl; www.ppr.pl

Wszelkich, dodatkowych informacji można uzyskać pisząc na adres e-mailowy: edukacja@ise.edu.pl

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do uczestnictwa w tym niezwykłym projekcie. 


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę