europejskie forum rolników 2025

Wyhamowało tempo poprawy koniunktury w przemyśle

3 grudnia 2015
W maju tempo poprawy koniunktury w przemyśle przetwórczym wyhamowało, mimo utrzymującego się, pozytywnego oddziaływania czynników cyklicznych - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Dodano, że może to być wynikiem napiętej sytuacji na Ukrainie.

Badanie wskazuje, że wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym spadł o 4,1 pkt, do 0,7 pkt.
"Spadek wartości wskaźnika miał miejsce tylko w sektorze prywatnym. W sektorze publicznym wartość wskaźnika zwiększyła się. Odnotowany spadek poziomu produkcji i portfela zamówień, zarówno krajowych jak i zagranicznych, także bardziej odczuły firmy z sektora prywatnego. Poziom zapasów zmniejsza się. Od czterech miesięcy utrzymuje się wzrost zatrudnienia, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Przedsiębiorcy z większym optymizmem oceniają ogólną kondycję gospodarki, jednak przewidywania na najbliższą przyszłość formułują z dużą ostrożnością. Większa wrażliwość na niepewną sytuację polityczną cechuje przewidywania firm prywatnych" - napisano w komentarzu do badania.
Dodano, że poprawa koniunktury miała miejsce w produkcji energii oraz trwałych dóbr konsumpcyjnych. "W pozostałych grupach odnotowano pogorszenie koniunktury, największe w produkcji nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (...) W przekroju według wielkości zatrudnienia pogorszenie koniunktury miało miejsce w przedsiębiorstwach małych i średnich. Najwyższą wartość wskaźnik koniunktury przyjął dla przedsiębiorstw zatrudniających od 51 do 250 pracowników" - podano.



POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę