Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wybrano pierwsze zielone technologie w ramach projektu GreenEvo

2 marca 2010
Trwa globalny wyścig o udział w rozwijającym się rynku zielonych   technologii. Ministerstwo Środowiska zwiększa polskie szanse: wybrano   pierwsze zielone technologie, które w ramach projektu GreenEvo -  Akcelerator Zielonych Technologii otrzymają szanse na kompleksowy   rozwój, a najlepsi na promocję za granicą. Suszarnia odpadów   ściekowych, kolektory słoneczne czy inteligentne lampy uliczne - to  przykłady rozwiązań, które tworzą grupę 29 potencjalnych zielonych   hitów eksportowych Polski.
Aż 29 technologii zakwalifikowało się do programu kompleksowego   rozwoju, który dla każdego z projektów może zakończyć się promocją   zagraniczną w ramach innowacyjnego projektu GreenEvo - Akcelerator  Zielonych Technologii, realizowanego przez Ministerstwo Środowiska.  
Liczba projektów nadesłanych przez przedsiębiorstwa i instytucje   przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów - zgłoszono ich aż   57 w 7 obszarach. Kapituła konkursu złożona z wybitnych ekspertów z  dziedziny przedsiębiorczości i technologii oraz przedstawicieli   instytucji rządowych, pod przewodnictwem Bernarda Błaszczyka,   podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, zakwalifikowała do  udziału w projekcie najciekawsze polskie rozwiązania w zakresie   zielonych technologii, posiadające największy potencjał do rozwoju.  
Przez kolejne pół roku ich rozwój nabierze rozpędu: będą szczególnie   wspierane, m.in. poprzez indywidualne doradztwo, szkolenia z prawa   patentowego, pozyskiwania funduszy i promocji.
- GreenEvo to polska szansa na udział w toczącym się ciągle podziale  tortu, którym jest globalny rynek zielonych technologii. Zainicjowany   przez mojego poprzednika, ministra Macieja Nowickiego projekt teraz  wkracza w decydujący etap. Na konkretnych przykładach pokażemy, jak   przyspieszyć rozwój polskiego zielonego rynku innowacji. Konsekwencją   w przyszłości będzie zazielenianie naszych przyszłych zysków -  powiedział minister środowiska, Andrzej Kraszewski.
Kwalifikując technologie do udziału w projekcie, kapituła konkursu   brała pod uwagę m.in.: istniejącą linię produkcyjną (technologia  posiada przynajmniej jedno wdrożenie) czy fakt posiadania KRS na   terenie Polski. W dalszej kolejności oceniane będą także potencjałdo   rozwoju, ocena naukowo - techniczna, potencjał biznesowy i promocyjny.
- Liczba zgłoszeń - 57, znacznie przekroczyła nasze oczekiwania w   pierwszej edycji konkursu. Otrzymaliśmy wiele bardzo dobrych aplikacji, co utwierdza nas tylko w przekonaniu, że Polska posiada   ogromny potencjał w rozwijaniu i promocji swoich zielonych  technologicznych rozwiązań. Wszystkie problemy, które stoją wciąż na   drodze rozwoju wybranej do udziału w konkursie grupy, postaramy się   wspólnie pokonać - podsumowuje obrady kapituły Bernard Błaszczyk,   podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i przewodniczący  kapituły konkursu.
Wśród zakwalifikowanych do udziału w projekcie technologii są   rozwiązania reprezentujące wszystkie wyszczególnione obszary projektu,  to znaczy: energię odnawialną, energooszczędność, rozwiązania  
wodno-ściekowe, wsparcie gospodarki odpadami, technologie węglowe i   niskoemisyjne. Są to m.in. suszarnia odpadów ściekowych, kolektory   słoneczne czy inteligentne lampy uliczne. Ale także nowatorska   technologia odzysku odpadów niebezpiecznych czy produkcja   ekologicznego paliwa. Większość z nich to hermetyczne dla laików   rozwiązania, które jednak mają ogromny potencjał użyteczności i   powszechnego wykorzystania. Już na etapie oceny wniosków widać   niektóre braki technologii, którym łatwo da się zaradzić - dodaje  
Agnieszka Kozłwska - Korbicz, koordynatorka GreenEvo.
Wybór najlepszych 29 projektów rozpoczyna kolejny etap   przedsięzwięcia: niemal półroczny okres indywidualnego doradztwa i   unikalnej pomocy w rozwinięciu ich zielonych skrzydeł. Projekt  
GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii zapewni technologiom   wsparcie doradcze w zakresie transferu technologii, możliwości   pozyskiwania funduszy oraz strategii działań marketingowych.  
Najciekawsze projekty wyłonione w drugim etapie konkursu będą   promowane poprzez portal internetowy GreenEvo.gov.pl oraz unikalny   katalog, który będzie łączył prezentację najciekawszych technologii z  unikalnymi danymi na temat polskiego rynku technologii. Jego wydanie   jest planowane jest na jesień.
Technologie, które nie zakwalifikowały się do udziału w projekcie   wciąż mają szansę na rozwój: start w kolejnych edycjach konkursu i  stałą obecność na portalu GreenEvo.gov.pl dostępnym dla wszystkich użytkowników, którzy chcą wypromować swoje technologie.
Rynek technologii środowiskowych jest jednym z najbardziej dynamicznie   rozwijających się sektorów światowej gospodarki. GreenEvo -   Akcelerator Zielonych Technologii to innowacyjny projekt Ministerstwa  
Środowiska przygotowany w celu promocji polskich technologii   środowiskowych i wspierania rozwój przedsiębiorstw w tym zakresie. W   trakcie realizacji pomaga polskim firmom, zaangażowanym w rozwój  zielonych technologii, w poruszaniu się na rynkach międzynarodowych i   przygotowuje je do konkurencyjnego zarządzania swoimi projektami.
Projekt nie oferuje finansowania wprost, lecz ma za zadanie nauczyć,   jak stale rozwijać daną technologię. Akceleracji, czyli   przyspieszeniu, podlegają technologie, a nie konkretne firmy.
Projekt został przygotowany w Ministerstwie Środowiska w ramach   obsługi polskiej Prezydencji COP 14, czyli Konferencji Klimatycznej   ONZ, która odbyła się w Polsce w grudniu 2008 r. COP 14 był   najważniejszym forum globalnych negocjacji politycznych na temat zmian   klimatu, a polski Minister Środowiska, prof. Maciej Nowicki, do   kolejnej konferencji w Kopenhadze w grudniu 2009 r., pełnił funkcję   Prezydenta tego procesu. GreenEvo - AZT jest zbieżny z ideą   Poznańskiej Strategii Transferu Technologii, dokumentem, którego   przyjęcie było jednym z osiągnięć poznańskiej konferencji. Zakłada ona   zwiększanie efektywności transferu technologii przez dobre rozpoznanie   potrzeb krajów rozwijających się w tym zakresie.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę