OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

WTO: globalne porozumienie handlowe w Genewie

12 października 2004

Odbywające się w Genewie spotkanie Światowej Organizacji Handlu zakończyło się ramowym porozumieniem handlowym w skali globalnej, otwierającym drogę do dalszej liberalizacji handlu światowego.

"To jest historyczny moment dla naszej organizacji" - powiedział na konferencji prasowej po północy szef WTO Supachai Panitchpakdi.

Osiągnięte w nocy z soboty na niedzielę porozumienie stwarza warunki do liberalizacji handlu światowego w kolejnych dziedzinach i usunięcia pozostających jeszcze przeszkód w jego swobodnym rozwoju - podkreślają uczestnicy rozszerzonej sesji Rady Ogólnej WTO.

Porozumienie zaakceptowali przedstawiciele 147 państw członkowskich Światowej Organizacji Handlu (WTO), którzy uczestniczyli w ostatniej fazie wielodniowego maratonu negocjacyjnego.

W Genewie zdołano również osiągnąć kompromis w najbardziej spornej kwestii handlu rolnego. Wg wstępnych doniesień, przewiduje on wyeliminowanie subwencji rolnych stosowanych przez kraje wysoko rozwinięte, w tym Unię Europejską. Kompromis w tej dziedzinie, którego szczegóły nie są na razie znane, zaakceptowała również delegacja Francji, sprzeciwiająca się dotąd najsilniej znoszeniu subwencji rolnych.

Porozumienie genewskie umożliwia wznowienie "Rundy z Doha" i przywrócenie negocjacji, zawieszonych w sierpniu ubiegłego roku po niespodziewanym fiasku globalnej konferencji WTO w Cancun w Meksyku - powiedział rzecznik WTO Keith Rockwell.


POWIĄZANE

Po słabym 2024 roku, finansowanie maszyn i urządzeń rolniczych na początku tego ...

Sztuczna inteligencja (AI). Mamy przyjemność przedstawić Państwu rozmowę z ekspe...

Jak informuje ARiMR, indywidualni pszczelarze i zrzeszające ich organizacje już ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę