W Poznaniu odbyło się XXII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich RP. W obradach oprócz kilkuset wójtów i burmistrzów z całego kraju uczestniczy również Krystyna Szumilas, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Artur Ławniczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Krzysztof Hetman, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
.W pierwszym dniu obrad Zgromadzenie udzieliło absolutorium Zarządowi ZGW RP. Do sukcesów Zarządu przewodniczący – Mariusz Poznański zaliczył miedzy innymi utrzymanie 0,6% rezerwy subwencji oświatowej, wykreślenie veta wojewody w ustawie „o zasadach prowadzenia polityki rozwoju”, aktywny udział przedstawicieli Związku w pracach Komitetu Regionów Unii Europejskiej, a także przywrócenie właściwej rangi Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
|
|
Najważniejszym problemem, przed jakim stoją samorządowcy jest zniwelowanie rosnącej dysproporcji w rozwoju obszarów wiejskich i miejskich. Dziś mówili przede wszystkim o wewnętrznie sprzecznych, a niekiedy graniczących z absurdem rozwiązaniach prawnych, które utrudniają racjonalne zarządzanie. Wymieniali miedzy innymi kłopoty z likwidacją szkół wiejskich- tutaj zawsze prawo veta ma kuratorium, które nie dotuje szkół, ale może wstrzymać likwidację, nawet jeśli placówka jest nierentowna, problemy z planem miejscowym, który może zablokować starosta, ponieważ nie ma trybu administracyjnego, dzięki któremu można by dochodzić praw własnej gminy, a także o zdewastowanych drogach, które przechodzą na własność i utrzymanie wiejskiej gminy (mimo, ze nie idą w ślad za tym dotacje), w momencie, kiedy wybudowana zostanie nowa na przykład obwodnica.
Postulaty i pytania samorządowcy kierowali miedzy innymi do posła Bronisława Dutki, przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Zdaniem posła – musi powstać taki system finansowania samorządów, który byłby „samograjem”, czyli funkcjonowałby przez lata na tyle skutecznie, że nie byłyby potrzebne żadne zmiany. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie podatku VAT – dotąd nienaruszalnego dochodu państwa, jako zastrzyku finansowego dla wsi.
Natomiast drugiego dnia obrad, samorządowcy debatowali nad problemami oświaty – z minister Krystyna Szumilas oraz nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także Regionalnymi Programami Operacyjnymi z Krzysztofem Hetmanem , podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego oraz Arturem Ławniczakiem ,podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Wsi i Rolnictwa.
Minister Krystyna Szumilas podkreśliła, że dla obecnego rządu samorządy są partnerami, zgodnie z ideą decentralizacji państwa. Przyznała też, ze za przekazywaniem zadań – musza iść przeznaczone na nie pieniądze. Poruszyła między innymi problem sześciolatków, których na razie dotują gminy. Subwencja będzie możliwa dopiero wtedy, kiedy sześciolatkowie staną się uczniami, a obniżenie wieku szkolnego nastąpi dopiero w 2009 roku. Krystyna Szumilas przyznała też, że konieczne jest wyraźne rozdzielenie kompetencji kuratorium i samorządu, ponieważ ten, kto szkoły utrzymuje – powinien i podejmować decyzje i ponosić za nie odpowiedzialność. A jest to samorządowiec, a nie kurator. Kwestia bonu oświatowego (samorządowcy proponują, żeby bon rządowy obejmował koszty prowadzenia szkół, wynagrodzenia, oraz koszty utrzymania budynku, a tzw. bon lokalny – finansowanie zajęć dodatkowych, np. nauki języka), wymaga dalszych negocjacji.
Minister Krzysztof Hetman powiedział, że niewiele można zrobić dla gmin wiejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Ministerstwo weźmie jednak pod uwagę możliwość wydzielenia puli dla gmin położonych wokół obszarów miejskich. Przedstawiciele gmin znajdą się też w Komitetach Monitorujących RPO – nie jako obserwatorzy, ale jako członkowie.
Minister Artur Ławniczak wskazał programy, które są lub będą w najbliższym czasie wdrażane. To między innymi „Młody Rolnik”, „Lider” i „Odnowa Wsi”, a także promocja lokalnych producentów żywności. Ministerstwo obiecało bezpłatne szkolenia dla pracowników samorządów w zakresie części programów, zwłaszcza „Lidera” Według ministra – każda gmina, która nie ma „Lidera” traci dodatkowe możliwości zdobycia funduszy. Minister zachęcał też do lobbingu na rzecz gmin wiejskich w urzędach marszałkowskich, ponieważ nawet małe projekty niewielkich gmin powinny mieć szanse realizacji.
Na zakończenie obrad XXII Zgromadzenie Ogólne ZGWRP przyjęło oficjalne stanowisko w sprawie oświaty i systematycznie pogłębiających się dysproporcji w rozwoju obszarów wiejskich i dużych miast.
6109435
1