Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wójtowie nie chcą wspólnego biura w Mielcu

23 lutego 2005

Czyżby w powiecie mieleckim mieszkali obywatele dwóch kategorii? Takie pytanie zadają sobie mieszkańcy kilku gmin powiatu, którzy po paszporty muszą jeździć do Rzeszowa. Tymczasem mieszkańcy, na przykład Mielca załatwiają formalności u siebie w Urzędzie Miasta.

Pani Danuta mieszka w Rzemieniu w gminie Przecław. Żeby zdobyć paszport musiała kilka razy jeździć do Rzeszowa, do Urzędu Wojewódzkiego. - Żeby wybrać wniosek, złożyć i poprawić błędy - wylicza powody odwiedzin w Rzeszowie. - Dlaczego ja muszę jeździć do stolicy Podkarpacia, żeby wyrobić sobie paszport, a na przykład mieszkańcy gminy Borowa nie?

Po paszporty do Rzeszowa nie muszą też jeździć mieszkańcy Mielca, gminy wiejskiej Mielec oraz Gawłuszowic. Załatwiają formalności w Mielcu. - Biuro paszportowe prowadzone jest dla mieszkańców miasta, by mieli ułatwiony dostęp do tej usługi - nie musieli jeździć do Rzeszowa. Urząd Wojewódzki ponosi tylko koszty transportu danych. My robimy to z pieniędzy przeznaczonych na zadania rządowe - tłumaczy Marzanna Madejska-Patyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Mielcu. W biurokratyczną podróż nie muszą też wyruszać mieszkańcy gminy Radomyśl Wielki. Tutaj od trzech lat funkcjonuje punkt wydawania paszportów, który gmina sama założyła i utrzymuje.

- I wcale nie obciążyło nas to finansowo. Paszporty wydają te same osoby, które wydają dowody osobiste. Mają więcej pracy i dłużej się czeka na paszporty, ale mieszkańcy są zadowoleni - mówi Józef Rybiński, burmistrz Radomyśla.
Dlaczego mieszkańcy pozostałych czterech gmin powiatu nie mają ułatwionego życia? Bogdan Miga, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Mielcu mówi, że wójtowie nie mogą się dogadać.

- Rok, może półtora temu starosta chciał rozwiązać ten problem. Zaproponował miejsce na biuro i zadeklarował, że będzie ponosił koszty mediów. Wójtowie mieli wspólnie utrzymać pracowników, którzy będą załatwiali sprawy papierkowe. Nic z tego nie wyszło - dodaje.

I nic nie wyjdzie. Gminy nie chcą utrzymywać pracowników, bo to kosztuje. - Taniej byłoby mieszkańcom kupić bilety do Rzeszowa albo zamówić taksówkę - stwierdził jeden z gminnych urzędników. Poza tym, dziś, gdy Polska jest w Unii Europejskiej, paszport już nie jest niezbędny, aby przekraczać granice - mówią urzędnicy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę