Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wojewoda lubelski wydała rozporządzenie nakładające rygory na hodowców świń

5 stycznia 2016
Rozporządzenie nakładające rygory na hodowców świń i na myśliwych wydała wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc. Chodzi o to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dwa martwe dziki z ASF znaleziono w woj. podlaskim.

W rozporządzeniu ustalono, że obszarem zagrożenia wystąpienia afrykańskiego pomoru świń są leżące przy wschodniej granicy kraju powiaty bialski, radzyński, parczewski, lubartowski, włodawski, łęczyński i chełmski oraz miasta Biała Podlaska i Chełm. "Rozporządzenie zostało wysłane do wszystkich tych samorządów terytorialnych, powiatów i gmin, a także do rolniczych związków branżowych. Chciałbym zaapelować o maksymalne rozpropagowanie tego rozporządzenia" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor generalny lubelskiego urzędu wojewódzkiego Jarosław Szymczyk.
Na tym obszarze zakazane jest urządzanie targów, pokazów i konkursów z udziałem świń, należy trzymać te zwierzęta w pomieszczeniach zamkniętych, do których wejścia zabezpieczone muszą być matami dezynfekcyjnymi. Przewożenie świń wymaga otrzymania świadectwa zdrowia, a wszystkie padłe świnie i odstrzelone przez myśliwych dziki należy zgłaszać do lekarza weterynarii. Padłych i odstrzelonych dzików nie wolno zabierać do gospodarstw, gdzie hodowane są świnie.
Obostrzenia związane z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń, na podstawie wcześniejszych rozporządzeń wojewody, obowiązują w Lubelskiem od sierpnia ubiegłego roku. "Są przestrzegane. Rolnicy się dostosowali, zrozumieli, ściśle to nadzorujemy" - powiedział z-ca wojewódzkiego lekarza weterynarii w Lublinie Ryszard Stanibuła.
"Zagrożenie jest także ze strony turystów przybywających z Białorusi czy Ukrainy. Jeżeli oni nie zostawią produktów żywnościowych na granicy, bo taki jest obowiązek, a przemycą je do naszego kraju, to mogą przekazać tego wirusa z tamtego terenu" - dodał.
Na obszarach objętych rozporządzeniem wojewody lubelskiego hoduje się około 150 tys. sztuk trzody chlewnej.
Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 r. w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 r. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 r. ASF jest trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie jest groźna dla ludzi.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę