Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wody smakowe. Pić czy nie pić?

6 lipca 2012
Kiedy z nieba leje się żar człowiek myśli tylko o jednym... Jak ugasić pragnienie! Pierwsze co przychodzi na myśl, to wypić łyk ożywczej wody. Na sklepowych półkach kuszą wody smakowe – truskawkowe, jabłkowe, cytrynowe. Nie zawsze mamy świadomość, co tak naprawdę się w nich kryje.

Dorosły człowiek powinien w ciągu upalnego dnia wypić ok. 2 litrów wody. Gdy wybiera tę smakową, to tylko – jak mówią specjaliści – sam sobie szkodzi.
– Konsumenci powinni wiedzieć, że wiele składników dodawanych do wód smakowych negatywnie wpływa na nasz organizm. M.in. obciążają układ trawienny i wątrobę. Na pewno nie są wskazane dla osób na diecie, czy cierpiących na cukrzycę. Lepiej ich unikać – ostrzega lekarz dietetyk Agnieszka Arendarczyk-Grzybek (42 l.).

Wody smakowe różnią się bowiem od tych naturalnych, czerpanych z głębi ziemi tym, że zawierają konserwanty i słodziki. To dzięki nim woda staje się „truskawkową”, czy „cytrynową”. O ile naturalne aromaty nie są złe, o tyle te z grupy „E” już tak! A mnóstwo wód jest właśnie nimi nafaszerowna. Do tego trzeba dodać tuczące słodziki.

– Woda to woda! W upalne dni, ale nie tylko piję zwykłą niegazowaną wodę mineralną, bo nie przemawiają do mnie wody smakowe, w których roi się od sztucznych dodatków – wyznaje wrocławianka Katarzyna Klenowska (23 l.).

To jaką wodę mineralną wybierzemy – gazowaną, czy niegazowaną nie ma znaczenia, bo dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych. A listę substancji jakie możemy znaleźć w wodach smakowych i to jak działają na nasz organizm publikujemy pod tym tekstem!

1. Sorbinian potasu: silny konserwant, niszczy drożdże i pleśnie naturalnie istniejące w organizmie zaburzając procesy trawienne, obciąża wątrobę, zaburza naturalną równowagę jelitową;
2. Aspartam/Acesulfam: substancje słodzące, mocno obciąża wątrobę, niewskazane dla osób na diecie, mających problemy z wątrobą, aspartam dodatkowo niewskazany dla osób cierpiących na fenyloketonurię;
3. Benzoesan sodu: konserwant, niewskazany dla osób mających problemy z przewodem pokarmowym i trawieniem, zatrzymuje wodę w organizmie, może nasilać obrzęki;
4. Dwutlenek węgla: utrudnia trawienie, niewskazany dla osób mających problemy z wątrobą, trawieniem i nadciśnieniem;
5. Aromaty: na bazie substancji zaczynających się na "E" obciążają wątrobę;
6.Syrop truskawkowy: zawiera dużo cukru, niezależnie od tego, czy jest pochodzenia naturalnego, czy sztucznego, niewskazany dla osób odchudzających się.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę