Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wkrótce decyzja o wysłaniu do TK wniosku w sprawie uboju rytualnego

22 sierpnia 2013
Na środę zaplanowano spotkanie z ministrem administracji i cyfryzacji, po którym Muzułmański Związek Religijny w RP podejmie ostateczną decyzję o wysłaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju rytualnego - poinformował PAP mufti RP Tomasz Miśkiewicz.

W spotkaniu ma wziąć udział także: naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Piotr Kadlcik.
Miśkiewicz poinformował PAP, że wniosek Muzułmańskiego Związku Religijnego do Trybunału jest już przygotowany. Związek czeka jeszcze tylko na konsultacje z przedstawicielami polskich żydów i z ministrem Michałem Bonim, które mają się odbyć w środę o godz. 19.
Oba związki - muzułmański i żydowski - przygotowują wnioski oddzielnie, ponieważ zgodnie z konstytucją Kościoły i inne związki wyznaniowe mogą wystąpić z wnioskiem do TK tylko w tym zakresie, w jakim zaskarżony przepis dotyczy ich spraw.
Zaplanowane na środę spotkanie z ministrem administracji i cyfryzacji będzie kolejnym z cyklu spotkań w sprawie uboju rytualnego. Podczas jednego z poprzednich Boni przyznał, że z opinii Rządowego Centrum Legislacji wynika, iż obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt nie daje możliwości uboju rytualnego, a jedynym sposobem na usunięcie kolizji między uprawnieniami wspólnot religijnych i zapisami tej ustawy jest skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.
Pytanie prawne o ubój rytualny zadał już Trybunałowi Sąd Rejonowy w Białymstoku. Od odpowiedzi na nie sąd uzależnia sposób rozstrzygnięcia zażalenia w sprawie uboju, jaki miał miejsce w Tykocinie 12 marca. Prokuratura Rejonowa w Białymstoku odmówiła wszczęcia dochodzenia w tej sprawie, a zażalenie na jej postanowienie złożyli: powiatowy lekarz weterynarii w Białymstoku, Stowarzyszenie Obrona Zwierząt z siedzibą w Jędrzejowie, pełnomocnik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals z siedzibą w Gdyni oraz pełnomocnik Fundacji na Rzecz Ochrony Zwierząt Ius Animalia z siedzibą w Pruszkowie.
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, która 12 marca przeprowadziła ubój, powołała się na ustawę z 1997 r. o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast przeciwnicy uboju wskazali na art. 34 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt, który pozwala uśmiercać zwierzęta tylko po uprzednim pozbawieniu ich świadomości.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy Trybunał odpowie na pytanie białostockiego sądu, na razie ma wakacyjną przerwę w orzekaniu.
12 lipca Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt powstał po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który orzekł, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był tego rodzaju ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją.
Pytany przez dziennikarzy, czy do wyroku Trybunału ubój rytualny będzie nielegalny, Boni powiedział: "uważam, że do czasu rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wszyscy powinni zachowywać się wstrzemięźliwie, zarazem mieć w pamięci podstawowe uprawnienia, jakie wspólnotom religijnym daje polska konstytucja". "Nikt nie będzie łamał prawa, naginał prawa. Myślę, że jest wiele możliwości, które mogą ułatwić dostęp do mięsa pochodzącego z uboju rytualnego w przejściowym okresie" - podkreślił szef MAC.
"Chodzi o to, żeby wygasić emocje, ale jednocześnie, by każda strona miała możliwość swobodnego praktykowania swojej religii" - skomentował tę wypowiedź Miśkiewicz. Odmówił potwierdzenia, że ubój rytualny nadal jest dokonywany. "Nie mogę potwierdzić, ani zaprzeczyć".


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę