Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wizyta komisarz UE Marii Damanaki

23 lipca 2010
Wczoraj gościem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego była komisarz UE ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Maria Damanaki.
Po rozmowach odbyła się wspólna konferencja prasowa, w której uczestniczył także sekretarz stanu Kazimierz Plocke.

Minister Marek Sawicki zwrócił uwagę, że komisarz Maria Damanaki składa wizytę w Polsce tuż po objęciu swojego urzędu. „Jest to bardzo istotne, gdyż przed nami reforma Wspólnej Polityki Rybackiej – powiedział minister i dodał, że „zmierza ona w dobrym kierunku, w kierunku regionalizacji co jest istotne dla środowiska rybackiego”. Minister podkreślił także, że o Wspólnej Polityce Rybackiej mówi się mniej, a jest to polityka, która stanowi barometr środowiska naturalnego, gdyż rybacy najszybciej zauważają zachodzące w nim zmiany.
Sekretarz stanu Kazimierz Plocke, odpowiedzialny w resorcie za sektor rybołówstwa, poinformował, że rozmowy prowadzone z komisarz Marią Damanaki dotyczyły przede wszystkim dwóch spraw: reformy Wspólnej Polityki Rybackiej, gdyż około 60% rozwiązań podejmowanych będzie podczas naszej Prezydencji w przyszłym roku oraz połowów na Bałtyku. W tej ostatniej kwestii chodzi o połowy dorsza i ich przyszłości. Wiceminister Kazimierz Plocke zwrócił uwagę, że dobiegający końca, trzyletni plan ochrony tego gatunku przynosi pozytywne efekty i według badań stado dorsza na Bałtyku zaczyna się odbudowywać. Rozmowy z komisarz Damanaki dotyczyły również zagadnień związanych z protokołami z Marokiem i Mauretanią, gdyż dotyczą one istotnych dla naszej floty dalekomorskiej łowisk.
Komisarz UE ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Maria Damanaki wyraziła bardzo duże zadowolenie z przebiegu wizyty i umożliwienia bezpośrednich rozmów z rybakami i przetwórcami ryb. Podkreśliła, że na czas polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej przypadać będą istotne decyzje w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rybackiej. Potwierdziła główne kierunki zmian tej polityki zmierzające do jej regionalizacji i szczególnego traktowania małej floty rybackiej, która jest bardziej prośrodowiskowa. Komisarz zwróciła uwagę, że nowa Wspólna Polityka Rybacka powinna skutecznie połączyć satysfakcjonujące rybaków dochody i wymogi ochrony ryb. Poinformowała, że zgodnie z przewidywaniami naukowców, jeżeli nie nastąpią zmiany we Wspólnej Polityce Rybackiej, to w roku 2022, ze 136 gatunków ryb jadalnych znajdujących się w Bałtyku pozostanie zaledwie 6 – 8.
Odnosząc się do odbudowy stada dorsza w Bałtyku, komisarz poinformowała, że jeżeli ten fakt zostanie potwierdzony, to zaproponuje zwiększenie kwot połowowych.
Komisarz Maria Damanaki poinformowała również, że na jesiennych posiedzeniach Komisja będzie pracowała nad oceną ostatnich badań naukowych dotyczących zasobów ryb.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę