Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wiosenne obserwacje wegetacji kukurydzy 19 maj 2012 r

5 stycznia 2016
Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych przysłał nam swoje obserwacje związane z tegoroczną wegetacją kukurydzy. Obserwacje są poparte zdjęciami - warto, aby zapoznali się z nimi nie tylko producenci.



Na zdjęciu 1 widać, że dość niebezpiecznym momentem jest, kiedy kukurydza szpilkuje lub dostaje pierwszego liścia może nastąpić wtedy przy niskich temperaturach a szczególnie, kiedy są przymrozki uszkodzenie mrozowe, przy dłuższych i wyższych przymrozkach może to doprowadzić do wypadania roślin. W takich przypadkach musimy uważać na stosowanie środków ochrony roślin, gdyż możemy dodatkowo wywołać szok chemiczny, co widać na zdjęciu 4

 

Przy kukurydzy, która ma 3-4 listki stres chłodów objawia się żółknięciem części środkowej. W takiej fazie roślina jest bardziej odporna na duże różnice temperatur



Kukurydza prawidłowo nawożona szczególnie fosforem, oraz o właściwym ph 6, 5 – 7, 2 jest bardziej odporna na wiosenne chłody i przymrozki.

To poletka doświadczalne z różnymi odmianami prowadzone na Dni Kukurydzy – Skrzelew 2012 07 października



Zdjęcie 4 Skutek stresu herbicydowego



Zdjęcie 5 To sutek działania ploniarki, która jest siewcą grzybów np. głowni guzowatej. Na szczęście w Polsce nie robi dużo strat.

Prowadzone doświadczenie siewu kukurydzy w mulcz. Widać, że wschody są dobre, kondycja roślin również, działanie herbicydów dobre (Lumax 1,8 l/ha + Trophy 2,0 l/ha)
jedynie, co widać skutki działania niskich temperatur. Jest szansa, aby ograniczyć koszty i wyeliminować orkę zimową oraz uprawki przedsiewne wiosną.

To efekt zachwaszczenie rośliną uprawną – prosem, które jest chwastem uciążliwym jak widać środki doglebowe Lumax 1,8 l/ha + Trophy 2,0 l/ha nie działają na tą
roślinę, trzeba będzie dodatkowo zastosować herbicydy takie jak na perz, ale a to znacznie podraża koszt uprawy. Unikać koszenie kukurydzy kombajnem, który wcześniej
kosił proso, gdyż w takim przypadku kombajn staje się dobrym siewnikiem, a nie da się dokładnie oczyścić kombajnu z nasion prosa.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę