Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wino najlepsze na kryzys

5 stycznia 2016
Wino to nie tylko rarytas dla podniebienia. Też może nas wzbogacić. Lokaty w wino stają się coraz popularniejsze również w Polsce. Jeszcze cztery lata temu inwestowanie w wina było na polskim rynku absolutnie nieobecne – dziś funkcjonują na rynku już trzy firmy obsługujące ponad trzy tysiące inwestorów, a środki zaangażowane w lokaty można szacować na ponad 120 milionów złotych. W dobie kryzysu gospodarczego pociągające dla inwestorów jest szczególnie niskie ryzyko, jakie wiąże się z tego typu przedsięwzięciem (m.in. wykluczenie możliwości spekulacji, prawnie limitowana podaż itd.).  
– Nie każde wino może być winem inwestycyjnym – mówi Elżbieta Pawłowska, dyrektor biura Polskiej Rady Winiarstwa. – Musi być spełnione kilka kryteriów: wino musi posiadać odpowiednio wysoką jakość, jego trwałość jest liczona w dziesięcioleciach, skala jego produkcji nie może być mniejsza niż kilka tysięcy skrzynek.
Jaki był rok 2012 dla wszystkich tych, którzy zainwestowali swoje środki w wina inwestycyjne? Co przynieść im może nadchodzący rok 2013? O tym dla Polskiej Rady Winiarstwa Marcin Piwecki z firmy Wine Advisors.
Niestety, większość inwestorów, widząc wyniki swoich portfeli, zapewne nie była zadowolona. Indeksy rynku wina, naliczane przez londyńską giełdę Liv-ex, od czerwca 2011 do lipca 2012 obniżyły poziom o około 25%. Ostatnie kilka miesięcy to tak zwany „trend boczny”.

Jednak uwzględnienie dłuższego horyzontu czasu może zmienić naszą ocenę: po okresie silnych wzrostów (od grudnia 2008 do czerwca 2011: wzrost o 86%) nastąpiła korekta (czerwiec 2011 – lipiec 2012: spadek o 26%). Co czeka nas w nadchodzących kwartałach? Zapewne odreagowanie korekty, czyli kolejny okres  wzrostowy. Fluktuacje typowe dla każdego rynku… Warto zauważyć, że rynek win inwestycyjnych posiada swoją ewidentną specyfikę, odróżniającą go od wszystkich innych rynków finansowych. Kluczowe różnice to:
1.Oparcie rynku o fizyczne, materialne aktywo, którego podaż jest obiektywnie (między innymi prawnie) limitowana.
2.Upływ czasu w naturalny sposób prowadzi do wzrostu ekonomicznie uzasadnionych cen równowagi: poprawia się jakość konsumpcyjna wina, a jednocześnie ciągła konsumpcja redukuje dostępną podaż.
3.Brak możliwości prowadzenia spekulacji – relatywnie niska płynność, wysokie koszty transakcyjne, brak jakichkolwiek instrumentów pochodnych (a tym samym brak możliwości „zabezpieczenia” pozycji).
Przedstawione wyżej czynniki sprawiają, że inwestowanie w wina to jedna z najbardziej rentownych (średnie wieloletnie to około 15%) i zarazem bezpiecznych (od ponad 30 lat nie zdarzył się ani jeden przypadek inwestycji na okres 5 lat, który przyniósłby inwestorom stratę) możliwości inwestowania.
Wszystkich tych, którzy rozważają inwestycję w wino – można jednoznacznie zachęcać: wchodząc na rynek „na dołku” maksymalizują potencjalną rentowność swojej inwestycji. Wszystkich tych, którzy już dokonali zakupów wina – można uspokoić: już za kilka miesięcy indeksy z pewnością rozpoczną „marsz w górę”. W przeciwieństwie do akcji – wino nie może przecież zbankrutować…
Polska Rada Winiarstwa jest ekspertem i największa organizacją w branży winiarskiej. Zrzesza czołowych producentów, importerów i dystrybutorów win i miodów pitnych oraz innych przedsiębiorców związanych z rynkiem winiarskim w Polsce. PRW działa w ramach Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego i należy do Rady Gospodarki Żywnościowej działającej przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W skład PRW wchodzi 14 członków: AMBRA S.A.,Bacardi-Martini Polska Sp. z o.o., Bartex- Bartol Sp.J., Castel Freres Sp. z o.o., Centrum Wina - Dystrybucja Sp. z o.o., Jantoń S.A Sp.K, Le Mag, Mazurskie  Miody ZPH „Karolina”, PPHU „AWE-BIS” Sp. z o.o., Piwnica Wybornych Win Sp z o.o., Suwalska Wytwórnia Win Sp. z o.o., TiM S.A., Vinationale Sp. z o.o. i Vinpol Sp. z o.o.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę