Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wino ma przyszłość na Ukrainie?

5 stycznia 2016
Ukraiński dziennik „Ekonomiczeskije Izwiestia” zebrał opinie o aktualnych tendencjach na rynku win i odnotował, że choć Ukraińcy nadal najbardziej lubią piwo i wódkę, to jednak coraz bardziej doceniają wino.

Jak oceniają uczestnicy rynku, w ostatnim czasie na Ukrainie odnotowywany został wzrost poziomu konsumpcji wina. Aż 23% ankietowanych Ukraińców wskazuje na wina wytrawne jako na najczęściej konsumowany alkohol, 18% na wina musujące, a 12% - na wina wzmacniane. Na pierwszym miejscu wśród najczęściej spożywanych przez Ukraińców napojów alkoholowych nadal pozostaje piwo. Dokładnie 45% ankietowanych Ukraińców wskazuje na ten napój alkoholowy, oraz wódka - 45%).

Dyrektor sieci sklepów winiarskich „Polana Ukraina Grup" P. Orła wskazuje, że 95% spożywanych przez Ukraińców win produkowanych jest na Ukrainie, w Gruzji lub Mołdowie. Dyrektor generalny spółki „Markom" I. Grinberg zwraca jednak uwagę na rosnące na Ukrainie zainteresowanie winami zagranicznymi - co roku konsumpcja win zagranicznych na Ukrainie wzrasta o 25-30%, przy czym największym zainteresowaniem cieszą się wina wytrawne. Niemniej jednak według ocen firmy „Markom" coroczna konsumpcja wina na Ukrainie pozostaje nadal niska i nie przekracza siedmiu litrów na osobę (dla porównania w takich krajach jak Francja, Włochy, Hiszpania, Argentyna czy Belgia wskaźnik ten wynosi około 50-60 litrów wina na osobę rocznie).

W celu popularyzacji kultury spożycia wina na Ukrainie w ostatnim czasie coraz szerzej organizowane są różnego rodzaju festiwale i inne przedsięwzięcia ukierunkowane na promocję tego napoju wśród ludności oraz na umożliwienie nawiązania kontaktu między producentami, dystrybutorami i końcowymi konsumentami. Rośnie również zainteresowanie Ukraińców tzw. wycieczkami winnymi, których celem jest zapoznanie konsumentów z technologią produkcji win bezpośrednio na terenie winiarni.

W 2011 r. na Ukrainie wyprodukowano 16 tys. dal wina, z czego wina deserowe i wzmocnione stanowiły nieco więcej niż 6 tys. dal (dla porównania w roku 2010 wskaźnik ten wynosił 11,7 tys. dal), wina wytrawne - 9,5 tys. dal – informuje Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Kijowie.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę