Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wieści z Sejmowej Komisji Rolnictwa

20 lutego 2015
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  18 lutego podjęła inicjatywę ustawodawczą w sprawie komisyjnego projektu ustawy o dzierżawie rolniczej.
Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie do krajowego systemu prawnego rozwiązań umożliwiających uregulowanie kwestii dotyczących praw i obowiązków stron dzierżawy rolniczej. Projekt wprowadza nową, odrębną instytucję dzierżawy rolniczej, bez ingerowania w istniejące przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące dzierżawy gruntów rolnych oraz w regulacje zawarte w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Komisja rozpatrzyła też  informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udziale w pracach Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w styczniu 2015 r.
Informację przedstawiła radca generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Zofia Krzyżanowska.
W trakcie posiedzenia Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbyło się 26 stycznia br., prezydencja łotewska zwróciła uwagę na takie elementy zwiększenia konkurencyjności produkcji rolnej i rybackiej jak wzmocnienie zrównoważonego rozwoju i zwiększenie miejsc pracy oraz określiła priorytety w zakresie uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej i zarządzania rybołówstwem, ustalenia ram prawnych w obszarze zapobiegania i kontroli chorób zwierząt, leków weterynaryjnych i pasz leczniczych oraz bezpieczeństwa żywności, wprowadzenia zmian do programów pomocy dotyczących dostaw owoców, warzyw i mleka do szkół w celu polepszenia nawyków żywieniowych europejskiej młodzieży.
Komisja Europejska przekazała informacje związane z aktualną sytuacją na rynku, m.in. w związku z rosyjskim zakazem transportu produktów rolnych z UE. Na wniosek delegacji Rzeczypospolitej Polskiej, poparty przez delegacje Republiki Litewskiej i Republiki Estońskiej, wyjaśniono aktualną sytuację związaną z handlem z Federacją Rosyjską, natomiast na wniosek Republiki Włoskiej rozmawiano o przyszłości europejskiego rynku cukru.
Na posiedzeniu Rady Ministrów prezentowano uregulowania dotyczące wieloletnich planów w odniesieniu do połowów eksploatujących zasoby dorsza, śledzia i szprota w Morzu Bałtyckim i wysłuchano informacji na temat aktualnej sytuacji w zakresie wdrażania obowiązku wyładunku.
W dyskusji poruszano kwestie m.in. rozłożenia na raty opłat za przekroczenie przez producentów kwot mlecznych w roku 2014/2015, złagodzenia wpływu zniesienia systemu kwotowania na rynku cukru od 2017 r. i dopłat dla buraków cukrowych, możliwości wprowadzenia dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny i refundacji eksportowych, regionalizacji Unii Europejskiej w związku z sytuacją związaną z afrykańskim pomorem świń. W trakcie dyskusji powszechnie wyrażano opinię, że wprowadzone instrumenty wsparcia dla producentów, którzy ucierpieli z powodu wprowadzonego przez Federację Rosyjską embarga na europejskie produkty rolne, są niewystarczające. Odniesiono się też do sprawy bilateralnych porozumień poszczególnych państw członkowskich z Rosją w sprawie zniesienia embarga na wieprzowinę i inne produkty rolne oraz deklarowanej solidarności europejskiej i wymogu jednolitego traktowania państw członkowskich UE w kontekście działań podejmowanych przez niektóre kraje unijne.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt .
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Tadeusz Nalewajk.
Celem projektu jest ograniczenie liczby gospodarstw spełniających niskie standardy w zakresie bioasekuracji (biobezpieczeństwa), co przyczyni się do zapobieżenia szerzeniu się chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania na zwierzęta z gatunków wrażliwych przebywające w gospodarstwach.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę