Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wieści z Sejmowej Komisji Rolnictwa

5 stycznia 2016
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 9 maja  powołała podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego. Podkomisja ukonstytuuje się w późniejszym terminie. Projekt przekazuje podległość ośrodków doradztwa rolniczego zarządowi województwa.

Komisja wysłuchała też  informacji Ministra Skarbu Państwa oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o prywatyzacji mienia Skarbu Państwa w obszarze gospodarki żywnościowej, a w szczególności: Elewarr Sp z .o.o. i Krajowej Spółki Cukrowa S.A.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - Tomasz Lenkiewicz, poinformował o procesie prywatyzacji Spółki Cukrowej S.A z siedzibą w Toruniu. Po uwzględnieniu postulatów zawartych w dezyderacie nr 1 i 3 Komisji oraz sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki, mając na względzie interes Skarbu Państwa w dniu 30 marca br. Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o odstąpieniu od oferty publicznej nabycia akcji KSC S.A.
Pismem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisja została poinformowana, że nie są prowadzone działania związane z prywatyzacją Spółki „Elewarr”.
Komisja rozpatrzyła i przyjęła odpowiedzi na dezyderaty nr 1 i 3 w sprawie prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej „Polski Cukier” S.A.

Komisja wysłuchała  również informacji Ministra Skarbu Państwa o prywatyzacji mienia Skarbu Państwa w obszarze gospodarki żywnościowej, a w szczególności: Giełdy i Rynków Hurtowych, Zakładu Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno, Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - Tomasz Lenkiewicz.
Po przeprowadzonej dyskusji poseł Zbigniew Dolata (PiS) zgłosił projekt dezyderatu w sprawie prywatyzacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno” Sp. z o. o. Komisja uznała, że projekt dezyderatu powinien najpierw być przedmiotem obrad Prezydium Komisji.

Natomiast na kolejnym posiedzeniu Komisja wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o jego udziale w pracach Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w kwietniu 2012 r.
Informację przedstawiła radca generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Zofia Krzyżanowska. Podkreśliła ona, że w czasie posiedzenia została przeprowadzona debata kierunkowa w odniesieniu do projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej. Prezydencja duńska podzieliła dyskusję na dwa bloki tematyczne. W pierwszym z nich zostały omówione kwestie dotyczące młodych rolników, drobnych producentów rolnych, dobrowolnego wsparcia powiązanego z produkcją i płatności na rzecz rolników na obszarach o ograniczeniach naturalnych. Natomiast w drugim bloku omówiono sprawy związane z redystrybucją wewnętrzną, rolnikami czynnymi zawodowo oraz ograniczeniami wsparcia na rzecz dużych gospodarstw rolnych.
Kolejnym omówionym w czasie posiedzenia rady punktem był projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa w kontekście regionalizacji i przekazywania koncesji połowowych. Dyskusja ministrów została skoncentrowana wokół kwestii dotyczących regionalizacji i przekazywalnych uprawnień do prowadzenia połowów.

Ponadto Komisja wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o aktualnej sytuacji na rynku mleka oraz o podejmowanych przez resort rolnictwa działaniach dotyczących skutków spadku cen mleka.Informację przedstawił podsekretarz stanu w MRiRW - Andrzej Butra.
Minister poinformował o pogłowiu i wydajności krów mlecznych w Polsce, krajowej kwocie mlecznej, bieżących dostawach mleka do podmiotów skupujących mleko, polskim handlu zagranicznym przetworami mlecznymi oraz cenach skupu mleka.
Minister zwrócił uwagę na działania podejmowane na tym rynku, m.in. na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w kwietniu br. poruszono kwestię spadków cen przetworów mlecznych na rynku UE. Minister podkreślił, że jeśli się utrzymają, spowodują obniżenie cen skupu mleka i pogorszenie sytuacji rolników. Innym przykładem interwencji na rynku mleka jest mechanizm dopłat do prywatnego przechowania masła, dzięki któremu w okresie wiosenno-letnim zdjęte zostaną z rynku nadwyżki tego produktu. W marcu uruchomiono także mechanizm zakupów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku oraz masła. W dyskusji poruszono kwestię utrzymania systemu kwotowania produkcji mleka po 2015 r.
W ramach spraw bieżących podniesiono problem ograniczenia dotacji przez Komisję Europejską dla polskich grup producentów owoców i warzyw.


POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę