Jak informuje FAMMU/FAPA W kwietniowym raporcie prognostycznym całkowita produkcja zbożowa w Unii została skorygowana w dół o 2 mln ton do 289 mln ton. Oznacza to jednak poziom nadal o 13% większy w stosunku do zeszłego sezonu.
W wielu krajach UE pogoda w marcu br. nie należała do najbardziej sprzyjających do przeprowadzenia prac polowych związanych z zasiewami zbóż jarych. Deszcze i chłody, odnotowane w wielu rejonach kontynentu, przyczyniły się do szeregu opóŹnień. Niemniej jednak, jak ocenia Strategie Grains, o ile zasiewy uda się zakończyć w okresie najbliższych kilku tygodni, to gorsze warunki pogodowe nie powinny mieć negatywnego wpływu na plonowanie.
Obniżono prognozę zbiorów pszenicy miękkiej w UE w bieżącym sezonie - o 100 tys. ton w stosunku do poprzedniej prognozy do 128,5 mln ton. Spadki produkcji pszenicy w stosunku do wcześniejszych prognoz spodziewane są przede wszystkim w Rumunii (susza) i Niemczech (mniejsza powierzchnia upraw). Będą one częściowo zrekompensowane poprzez wyższe (od poprzednich prognoz) zbiory w Polsce i Włoszech.
Przewidywana wysokość produkcji pszenicy w UE jest nadal o ok. 15% wyższa w porównaniu z poprzednim sezonem.
Zredukowano również marcową prognozę zbiorów kukurydzy - głównie ze względu na mniejszy areał upraw we Francji i Niemczech - do 57,3 mln ton wobec 58,2 mln ton w poprzednim raporcie prognostycznym.
Obniżono także prognozę zbiorów jęczmienia - ze względu na pogorszenie się warunków pogodowych (susze), odnotowywane w głównych rejonach upraw tego gatunku w Hiszpanii - o 900 tys. ton do 61,5 mln ton.