Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wielkopolskie Święto Wsi

21 maja 2010
Wielkopolska Izba Rolnicza nawiązując do tradycji Zielonych Świątek  zamierza zorganizować Wielkopolskie Święto Wsi. Impreza zorganizowane zostanie 30 maja 2010 r. w miejscowości Śliwniki gmina Nowe Skalmierzyce powiat ostrowski, w parku przy pałacu Niemojewskich.

Zielone Świątki - święto Zesłania Ducha Świętego - jest jednym z  najważniejszych świąt kościelnych, jednak obrzędy z nim związane wywodzą  się z pogańskich obyczajów powitania wiosny. Było to święto związane ze zmianami zachodzącymi w naturze, wiosennymi porządkami, zakończeniem zimy oraz przygotowaniem się do prac polowych. Najważniejszym zwyczajem Zielonych Świątek było i jest majenie domów, czyli przystrajanie domostw zielonymi gałęziami. Miało to na celu zapewnić urodzaj, a także ochronić przed urokami, które rzucały złe duchy. Zasiane pola obchodziły procesje, niesiono chorągwie i obrazy święte, śpiewano przy tym pieśni nabożne składając modły o bożą opiekę nad plonami. Po gospodarskich obowiązkach przychodził czas na zabawy. Organizowano je w domach i zagrodach ale też na polach przy ogniskach, muzyce i tańcach. Zielone Świątki od około stu lat obchodzi się w Polsce jako Święto Ludowe, święto ruchu ludowego.

Głównym założeniem Wielkopolskiego Święta Wsi jest zapewnienie radosnego i atrakcyjnego wypoczynku świątecznego będącego połączeniem majówki i zabawy tanecznej. Naszym celem jest propagowanie wśród mieszkańców Wielkopolski unikalnych tradycji kulturowych obszarów wiejskich, dając możliwość uczestnikom spotkania poznania bogatej historii swoich przodków i umocnienia postaw patriotycznych.

Wielkopolskie Święto Wsi poprzedzi Regionalna Wystawa Koni.

Główną uroczystość rozpocznie w południe Msza Święta polowa w intencji mieszkańców wielkopolskich wsi, po jej zakończeniu rozpoczną się uroczystości związane z Wielkopolskim Świętem Ludowym. W trakcie biesiady odbędzie się degustacja tradycyjnych potraw wielkopolskich, jak również zapoznanie uczestników z tradycyjnymi obrzędami i zabawami związanymi z Zielonymi Świątkami. Festyn Zielonoświątkowy będzie okazją do uhonorowania i odznaczenia wielkopolskich rolników oraz wystąpienia osób odpowiedzialnych za rolnictwo w naszym województwie, jak również producentów, przetwórców dobrej wielkopolskiej żywności i rękodzielnictwa. W dalszej części przewidujemy imprezę plenerową w formie festynu rodzinnego połączoną z Festiwalem Satyry Ludowej, w której udział wezmą amatorskie kabarety z całej Wielkopolski. Biesiadę zakończy zabawa ludowa.

Jesteśmy przekonani, że tego typu inicjatywa zostanie dostrzeżona przez mieszkańców, którzy licznie przybędą na Wielkopolskie Święto Wsi, by
wspólnie bawić się i poznawać własną kulturę i historię.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę