Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dużym zainteresowaniem i aprobatą przyjął pomysł utworzenia w Województwie Wielkopolskim ośrodka edukacyjno-szkoleniowego: Wielkopolskie Centrum Innowacji Ekoenergetycznych. Zdaniem WIR taki ośrodek jest bardzo potrzebny, zwłaszcza w kontekście trwającej obecnie debaty społecznej dotyczącej racjonalnego wykorzystania energii oraz ochrony środowiska naturalnego.
- Gospodarstwa rolne w Wielkopolsce oczekują wsparcia w kierunku wykorzystania swojego potencjału i efektywności energetycznej, aby w ten sposób poprawić swoją konkurencyjność w stosunku do innych gospodarstw unijnych. Rolnicy są zainteresowani budową biogazowni rolniczych, chcą stawiać budynki spełniające wymogi budownictwa energooszczędnego. Wielkopolska Izba Rolnicza coraz częściej jest zmuszona konsultować się z naszymi partnerami z Izby Rolniczej w Dolnej Saksonii, aby sprostać pytaniom rolników, chociażby w takich kwestiach, jak: podpisywanie umów na dzierżawę ziemi pod budowę farm wiatrowych, opłacalność fotovoltaiki, ekonomiczne aspekty budowy biogazowni rolniczej, itp. Rolnicy, aby zapoznać się "na żywo" z tematem bioenergii organizują wyjazdy do krajów unijnych, szczególnie do Niemiec, co jest kosztowne i czasochłonne – mówi Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej - W odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony rolników, w ubiegłym roku Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała kilka dwudniowych szkoleń pn. "Produkcja biogazu - korzyści i zagrożenia". W pierwszym dniu szkolenia odbywały się wykłady, a w drugim wyjazd do biogazowni. I tu pojawiał się ogromny problem, ponieważ szkolenia te były realizowane równolegle przez inne izby w kraju. W ciągu 3 miesięcy 80 grup szkoleniowych, chciało oglądać biogazownie - a wtedy w całej Polsce było ich zaledwie 10 (średnio 8 grup do jednej biogazowni!). O ile pierwsze dwie grupy były mile widziane, to przy trzeciej grupie właściciele instalacji odmawiali przyjęcia rolników, uzasadniając tym, że ciągłe przyjmowanie grup szkoleniowych przeszkadza im w pracy .
W Wielkopolsce obecnie nie ma "pokazowej" biogazowi. Mimo znacznego wzrostu świadomości ekologicznej, wielkopolskim rolnikom brakuje dostępu do praktycznej wiedzy, fachowego doradztwa, szkoleń i pomocy w trakcie realizacji takich przedsięwzięć.
Dlatego też w ocenie WIR działalność Wielkopolskiego Centrum Innowacji Ekoenergetycznych przyczyni się do szerzenia postaw ekologicznych. Wielkopolscy rolnicy, dzięki zdobytej wiedzy oraz korzystając z fachowego i kompleksowego doradztwa, będą mogli lepiej wykorzystywać potencjał swoich gospodarstw i podnieść ich efektywność energetyczną. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz oszczędzanie energii chociażby poprzez umiejętne zapobieganie jej stratom, wpłynie korzystnie na ich kondycję ekonomiczną.
Zarząd WIR w pełni popiera ideę powstania ośrodka edukacyjno-szkoleniowego: Wielkopolskie Centrum Innowacji Ekoenergetycznych, który w naszej opinii służyć będzie nie tylko rolnikom, ale również przedsiębiorcom, młodzieży szkolnej i akademickiej oraz wszystkim zainteresowanym tematyką bioenergii.
8982045
1