Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wielkopolskie Centrum Innowacji Ekoenergetycznych

5 stycznia 2016
Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dużym zainteresowaniem i aprobatą przyjął pomysł utworzenia w Województwie Wielkopolskim ośrodka edukacyjno-szkoleniowego: Wielkopolskie Centrum Innowacji Ekoenergetycznych. Zdaniem WIR taki ośrodek jest bardzo potrzebny, zwłaszcza w kontekście trwającej obecnie debaty społecznej dotyczącej racjonalnego wykorzystania energii oraz ochrony środowiska naturalnego.
- Gospodarstwa rolne w Wielkopolsce oczekują wsparcia w kierunku wykorzystania swojego potencjału i efektywności energetycznej, aby w ten sposób poprawić swoją konkurencyjność w stosunku do innych gospodarstw unijnych. Rolnicy są zainteresowani budową biogazowni rolniczych, chcą stawiać budynki spełniające wymogi budownictwa energooszczędnego. Wielkopolska Izba Rolnicza coraz częściej jest zmuszona konsultować się z naszymi partnerami z Izby Rolniczej w Dolnej Saksonii, aby sprostać pytaniom rolników, chociażby w takich kwestiach, jak: podpisywanie umów na dzierżawę ziemi pod budowę farm wiatrowych, opłacalność fotovoltaiki, ekonomiczne aspekty budowy biogazowni rolniczej, itp. Rolnicy, aby zapoznać się "na żywo" z tematem bioenergii organizują wyjazdy do krajów unijnych, szczególnie do Niemiec, co jest kosztowne i czasochłonne – mówi Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej - W odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony rolników, w ubiegłym roku Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała kilka dwudniowych szkoleń pn. "Produkcja biogazu - korzyści i zagrożenia". W pierwszym dniu szkolenia odbywały się wykłady, a w drugim wyjazd do biogazowni. I tu pojawiał się ogromny problem, ponieważ szkolenia te były realizowane równolegle przez inne izby w kraju. W ciągu 3 miesięcy 80 grup szkoleniowych, chciało oglądać biogazownie - a wtedy w całej Polsce było ich zaledwie 10 (średnio 8 grup do jednej biogazowni!). O ile pierwsze dwie grupy były mile widziane, to przy trzeciej grupie właściciele instalacji odmawiali przyjęcia rolników, uzasadniając tym, że ciągłe przyjmowanie grup szkoleniowych przeszkadza im w pracy .
W Wielkopolsce obecnie  nie ma "pokazowej" biogazowi. Mimo znacznego wzrostu świadomości ekologicznej, wielkopolskim rolnikom brakuje dostępu do praktycznej wiedzy, fachowego doradztwa, szkoleń i pomocy w trakcie realizacji takich przedsięwzięć.
Dlatego też w ocenie WIR działalność Wielkopolskiego Centrum Innowacji Ekoenergetycznych przyczyni się do szerzenia postaw ekologicznych. Wielkopolscy rolnicy, dzięki zdobytej wiedzy oraz korzystając z fachowego i kompleksowego doradztwa, będą mogli lepiej wykorzystywać potencjał swoich gospodarstw i podnieść ich efektywność energetyczną. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz oszczędzanie energii chociażby poprzez umiejętne zapobieganie jej stratom, wpłynie korzystnie na ich kondycję ekonomiczną.
Zarząd WIR w pełni popiera ideę powstania ośrodka edukacyjno-szkoleniowego: Wielkopolskie Centrum Innowacji Ekoenergetycznych, który w naszej opinii służyć będzie nie tylko rolnikom, ale również przedsiębiorcom, młodzieży szkolnej i akademickiej oraz wszystkim zainteresowanym tematyką bioenergii.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę