Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Większość Polaków źle ocenia parlament

5 stycznia 2016
61 proc. ankietowanych źle ocenia działalność Sejmu nowej kadencji; 20 proc. badanych dobrze - wynika z sondażu CBOS. Negatywne oceny przeważają też w odniesieniu do Senatu. Pozytywną ocenę pracy prezydenta wystawiło 64 proc. badanych, negatywną - 20 proc.

CBOS zapytał o ocenę pracy parlamentu po pierwszym miesiącu działania Sejmu i Senatu w nowej kadencji. Dobrze o pracy Sejmu wypowiedziało się w grudniu 20 proc. badanych, czyli o 6 punktów proc. mniej, niż w poprzednim sondażu, przeprowadzonym w październiku.
Negatywnie pracę Sejmu oceniło 61 proc. ankietowanych, czyli o 6 punktów proc. więcej niż w poprzednim badaniu. 19 proc. respondentów nie potrafiło wystawić cenzurki w tej sprawie.
Pogorszyły się także notowania Senatu. 52 proc. źle oceniło jego pracę (wzrost o 12 punktów proc. w porównaniu z październikiem). 21 proc. dobrze wypowiedziało się na temat pracy tej izby (spadek o 6 punktów proc.) 27 proc. ankietowanych nie wypowiedziało się w tej sprawie.
Według CBOS obecny parlament spotkał się na starcie z najbardziej nieprzychylnymi reakcjami Polaków, jakie ośrodek odnotował w ostatnim dwudziestoleciu. "Wydawałoby się, że tuż po wyborach parlamentarnych skład obu izb najlepiej odzwierciedla społeczne preferencje partyjne, a tym samym w początkowym okresie funkcjonowania powinien cieszyć się większą aprobatą niż ten, który właśnie zakończył pracę" - zaznaczył CBOS.
W grudniu pogorszyła się również ocena działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dobrze postrzega pracę głowy państwa 64 proc. ankietowanych (spadek o 4 punkty proc. w porównaniu z listopadem, kiedy przeprowadzono poprzedni taki sondaż); źle 20 proc. (wzrost o 4 punkty proc.). 16 proc. respondentów nie wypowiedziała się w tej sprawie.
Według CBOS z działalności prezydenta częściej zadowolone są osoby uzyskujące wysokie dochody i ogólnie znajdujące się w dobrej kondycji materialnej, z kolei wyraźnie więcej głosów dezaprobaty pojawia się wśród źle sytuowanych, bezrobotnych oraz w grupie prywatnych przedsiębiorców. Ośrodek zauważył, iż z uznaniem o pracy prezydenta częściej mówią badani deklarujący poglądy lewicowe i centrowe, natomiast rzadziej osoby o orientacji prawicowej.
Badanie przeprowadzono w dniach 1-8 grudnia 2011 roku na liczącej 950 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.





POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę