Komisja Europejska proponuje zwiększenie w 2014 r. uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim dla unijnych statków rybackich o 10 proc. w odniesieniu do wszystkich gatunków ryb, z wyjątkiem łososia. Wniosek został przygotowany w oparciu o opinie naukowców. Celem KE jest zrównoważone zarządzanie jak największą liczbą bałtyckich stad.
Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2014. Jest to przedstawiany co roku wniosek dotyczący ilości ryb, które unijni rybacy będą mogli odłowić uzyskać z głównych łowisk handlowych na Morzu Bałtyckim w nadchodzącym roku. Opiera się on na opiniach naukowych i ma doprowadzić do tego, by rybołówstwo na Morzu Bałtyckim stało się działalnością zrównoważoną pod względem środowiskowym i gospodarczym w perspektywie krótko- i długoterminowej. Wniosek jest zgodny z głównymi zasadami wynikającymi z uzgodnionej niedawno reformy wspólnej polityki rybołówstwa. Komisja Europejska proponuje zwiększenie w tym roku całkowitych dopuszczalnych połowów wschodniego stada dorsza oraz stad śledzia w centralnej części Morza Bałtyckiego i Zatoki Botnickiej. Ograniczenia uprawnień do połowów pozostałych stad stanowią odzwierciedlenie naturalnych fluktuacji w ramach MSY lub są powiązane z większą wiedzą na temat stanu tych stad uzyskaną w wyniku ostatniego przeglądu danych. Komisja proponuje również ograniczenie liczby dni na morzu dla statków poławiających dorsza na podstawie planu zarządzania zasobami dorsza bałtyckiego.
Proponowane środki mają na celu ogólne zwiększenie uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim dla unijnych statków rybackich o 10 proc. (do 644 000 ton) w odniesieniu do wszystkich gatunków, z wyjątkiem zasobów łososia. Oznaczałoby to, że w 2014 r. nastąpi wzrost wartości uprawnień do połowów o 12 milionów euro, przy ich całkowitej wartości wynoszącej około 412 milionów euro.
Jak informuje Komisja Europejska Przedstawiony wniosek zostanie omówiony przez ministrów państw członkowskich na październikowym posiedzeniu Rady ds. Rybołówstwa, a zasady w nim zawarte będą obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.