Pełne wykorzystanie środków unijnych, rozwój infrastruktury portowej oraz wzmocnienie konkurencyjności polskich armatorów to główne wyzwania Ministerstwa Gospodarki Morskiej - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej szef tego resortu Rafał Wiechecki.
Wiechecki zapewnił, że środki unijne na rozwój transportu morskiego w perspektywie finansowej 2004-2006 zostaną w pełni wykorzystane - chodzi o 190 mln euro. Dodał, że rozpoczęte inwestycje, realizowane z tych środków, zostaną zakończone do czerwca 2008 r. "Żadna z tych inwestycji nie jest zagrożona" - powiedział.
Zgodnie z zasadą n+2, środki przyznawane z UE w danym roku, powinny być wydatkowane w ciągu kolejnych dwóch lat.
Wiechecki zapowiedział, że jego resort przygotowuje projekt nowej ustawy o zatrudnieniu i pracy na morskich statkach handlowych. Nowe przepisy mają zachęcić polskich armatorów do powrotu pod narodową banderę.
Minister przypomniał, że wydatki inwestycyjne na gospodarkę morską w 2007 r. wzrosną o 52 proc. w porównaniu z ub.r. i wyniosą 146 mln zł. Dodał, że łączne wydatki na gospodarkę morską, przewidziane w budżecie na 2007 r., wyniosą 410 mln zł (wzrost o 18,8 proc. wobec 2006 r.)
Zdaniem Wiecheckiego, warunkiem rozwoju gospodarki morskiej jest kształcenie kadr w akademiach morskich w Gdyni i w Szczecinie.
"Chcemy, by szkolnictwo wyższe było naszą specjalnością w UE. Chcemy być liderami w kształceniu marynarzy zarówno w szkołach średnich, jak i wyższych" - powiedział. Dodał, że w tym roku szkoły otrzymają znacznie więcej środków na finansowanie praktyk marynarzy oraz na zakup nowoczesnego sprzętu.
Poinformował też, iż za kilka tygodni Departament Rybołówstwa zostanie przeniesiony do resortu gospodarki morskiej. Obecnie jest w gestii resortu rolnictwa.