Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Więcej dorszy

5 stycznia 2016
Więcej dorszy w sieci! Populacja tych ryb się odradza, dlatego unijni ministrowie rolnictwa i rybołówstwa zgodzili się na zwiększenie limitów połowowych. Na Bałtyku Wschodnim –o 15 procent. Rybacy będą musieli jednak ograniczyć połowy śledzi, szprotów i dzikich łososi.

Eksperci ostrzegają, że liczebność śledzi spadła ponownie do historycznie niskiego poziomu. Dlatego Komisja Europejska proponowała redukcję kwot połowowych zachodniego stada o 30 procent, a środkowego o 28.

Ostatecznie ministrowie zadecydowali, że redukcje wyniosą odpowiednio 30 i 15 proc. Jest jednak jeszcze szansa na zwiększenie limitów połowowych śledzi na Bałtyku Zachodnim.

Wszystko zależy od wyniku negocjacji z Norwegią, których finał spodziewany jest pod koniec roku. Komisja wnioskowała także o zmniejszenie- o 1/3- kwot na szproty, ale ministrowie uznali że taka redukcja negatywnie wpłynęłaby na kondycję sektora rybackiego. Zdecydowano zatem o ograniczeniu połowów o 24 procent.

    
--------------

Akcja „Srebrna Brzoza” ogłoszona. Taki kryptonim nosi brytyjska symulacja epidemii pryszczycy. W ćwiczenia, które odbędą się 9 i 10 listopada, zaangażowane są wszystkie ważne instytucje- począwszy od departamentu rolnictwa, przez służby weterynaryjne na lokalnych władzach skończywszy.

Symulacja ma pokazać, jak szybko poradzą one sobie z ewentualnym zagrożeniem. Udawać będą tylko zwierzęta, ludzie muszą stanąć na wysokości zadania- każdy ich ruch będzie monitorowany, bo konsekwencje dla branży rolnej mogłyby być poważne. Takie akcje, według zaleceń Brukseli, powinny być przeprowadzane najlepiej dwa razy w ciągu pięciu lat. Wnioski z brytyjskiej „Srebrnej Brzozy” poznamy dopiero w przyszłym roku.

    
--------------
    

A na koniec bajkowa opowieść prosto z Włoch. To historia przyjaźni między Elisą a jelonkiem Tino. Zwykle bardzo płochliwe zwierzę, kiedy straciło matkę, zaczęło szukać przyjaciół wśród ludzi.

Elisa - Bergamo, Włochy „Gdy pod koniec marca śnieg stopniał zauważyliśmy że jelonek coraz częściej kreci się koło domu. Gdy do nas przywykł, zaczął jeść mi z ręki. Bez naszej pomocy ciężko byłoby mu przeżyć.”

Był tak słaby, że jadł tylko małe herbatniki. Teraz jest silny i nie rozstaje się ze swoją przyjaciółką i wciąż… uwielbia ciasteczka.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę