Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem ostatnich tygodni było osiągnięcie politycznego porozumienia w negocjacjach międzyinstytucjonalnych nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej. Uzgodniono stanowisko, aby płatności bezpośrednie były stopniowo wyrównywane, wprowadzono nowe rozwiązania dla młodych rolników, a także zdefiniowano pojęcie tzw. „aktywnego rolnika”, aby pieniądze trafiały do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą. Z wymogu zazielenienia wyłączono gospodarstwa mniejsze niż 10 ha – nie będzie on zatem dotyczył większości polskich rolników. Sprecyzowania wymagają wciąż kwestie finansowe, takie jak możliwości transferu funduszy między filarami czy limitu płatności bezpośrednich (capping), lecz nie będą one uzgodnione, dopóki nie zostanie przyjęte porozumienie dotyczące Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014 – 2020 (tutaj również osiągnięto porozumienie polityczne, a głosowanie nad dokumentami legislacyjnymi planowane jest na wczesną jesień).
Na ostatniej przed wakacjami sesji plenarnej w Strasburgu uroczyście powitaliśmy nowych posłów z Chorwacji, która dołączyła do naszej Wspólnoty, a prezydent Litwy, Dalia Grybauskait?, przedstawiła priorytety nowo rozpoczętej prezydencji. Przyjęliśmy dokument nakazujący wstrzymanie aukcji pozwoleń na emisję CO2. Komisja Europejska uważa, że zachęci to firmy do modernizacji i inwestycji w proekologiczne rozwiązania, lecz według nas, posłów z Polski, jest to krok w złym kierunku, gdyż zabieg ten zbyt mocno wpłynie na rynek emisji i wiele przedsiębiorstw poniesie z tego tytułu poważne straty. Wyraziliśmy również zaniepokojenie w sprawie amerykańskiego programu inwigilacji, przyjmując sprawozdanie nakazujące parlamentarnej komisji ds. wolności obywatelskich przeprowadzenie gruntownego śledztwa.
Priorytety litewskiej prezydencji zaprezentował również Minister Rolnictwa Virgilijus Jukna, rozmawiając z nami podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zarówno sam minister, jak i obecni członkowie komisji, byli zgodni co do tego, iż najważniejszym zadaniem, przed którym stoi prezydencja litewska, jest jak najszybsze zakończenie negocjacji nad reformą WPR, doprecyzowanie otwartych kwestii, i przygotowanie ustawodawstwa w taki sposób, by zapisy reformy (a przynajmniej uzgodnione w jej ramach środki przejściowe) mogły wejść w życie w przyszłym roku. W ramach prac komisji przyjęliśmy także dwa sprawozdania: w sprawie ustanowienia sieci zbierania danych rachunkowych o dochodach i działalności gospodarczej gospodarstw rolnych we Wspólnocie Europejskiej, a także w sprawie zasad handlu niektórymi towarami pochodzącymi z przetwórstwa produktów rolnych. Dyskutowaliśmy o wsparciu produkcji mleka na terenach górskich i regionach oddalonych po wygaśnięciu kwot mlecznych, a także o przyszłości europejskiego ogrodnictwa. Tematy te z pewnością powrócą na przyszłych posiedzeniach komisji rolnictwa, kiedy już powstaną odpowiednie sprawozdania.
W Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności glosowano nad projektami dwóch bardzo istotnych sprawozdań: w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów, a także w sprawie jakości paliw i energii ze źródeł odnawialnych. Niestety, w obu przypadkach, przyjęte zapisy są niekorzystne dla polskich przedsiębiorców. Zakaz sprzedaży papierosów typu slim w największym stopniu dotknie polską gospodarkę, gdyż jesteśmy ich największym producentem w Europie. Podobnie ma się sprawa w przypadku papierosów smakowych, takich jak mentole: na szczęście tutaj parlamentarna komisja nie wprowadziła restrykcji, a jedynie wezwała KE do opracowania listy substancji szkodliwych. W kwestii biopaliw przyjęty tekst tylko nieznacznie złagodził propozycję Komisji Europejskiej, aby ograniczyć udział paliw pierwszej generacji w realizacji celu dotyczącego udziału energii ze źródeł odnawialnych w transporcie - proponowany próg 5% został podniesiony do poziomu 5.5%. Straty poniosą wszyscy producenci, którzy zainwestowali w większe możliwości produkcyjne, a także rolnicy uprawiający rzepak – najczęściej wykorzystywany surowiec do produkcji biodiesla i bioetanolu. Zanim teksty zostaną przyjęte wypowiedzieć musi się cały Parlament Europejski, a głosowania odbędą się podczas jesiennej sesji plenarnej. Do tego czasu z pewnością złożymy wiele poprawek, by walczyć o bardziej korzystne zapisy.
Jarosław Kalinowski
Poseł do Parlamentu Europejskiego
6245416
1