Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Widziane z Brukseli

3 grudnia 2015
Niepodważalnie najważniejszym wydarzeniem w marcu było głosowanie nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej podczas sesji w Strasburgu. Bardzo istotnym założeniem reformy było zwiększenie konkurencyjności rolnictwa w UE w odniesieniu do innych regionów świata. Następstwem zmian przegłosowanych podczas sesji plenarnej w Strasburgu będzie uczynienie WPR bardziej dostępnej i przyjaznej dla rolników w porównaniu z dotychczasowymi propozycjami KE. Dotyczy to m.in. przedłużenia stosowania systemu płatności obszarowej do 2020r. oraz wsparcia w najbliższych latach dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, a także zmniejszenie różnic w dopłatach dla rolników w różnych krajach członkowskich.
 Głównym problemem, na który zwracaliśmy uwagę, są znaczne różnice w wysokości dopłat dla rolników, wynikające ze stosowania nieobiektywnych kryteriów przyznawania wsparcia. Dyskusje i zapisy przyjęte przez PE uwidaczniają ten problem i w pewnym stopniu ujednolicają WPR. Przyjęte zmiany można uznać za pozytywne i dające nadzieję na przyszłość, lecz niestety w obecnej formie są symboliczne. Dlatego niezbędne są dalsze prace nad poprawą konkurencyjności rolników w państwach członkowskich, głównie poprzez wyrównywanie wsparcia w poszczególnych krajach UE z uwzględnieniem jednolitych, uczciwych kryteriów podziału środków przeznaczonych na dopłaty dla rolników.
 Przyjęte raporty będą silną podstawą do negocjacji z KE i Radą Europejską, których zakończenie, w optymistycznym wariancie, planowane jest na czerwiec bieżącego roku. Bardzo ważną kwestią było wprowadzenie pojęcia ''aktywnego rolnika'', co w przyszłości pozwoli ograniczyć proceder pobierania wsparcia przeznaczonego dla rolników przez właścicieli ziemi. Przed rolnikami postawiono również wymóg zwiększenia działań na rzecz ochrony środowiska poprzez tzw. zazielenianie. Niestety wpłynie to na obniżenie poziomu produkcji w rolnictwie europejskim, a w rezultacie na obniżenie jego konkurencyjności na świecie.
Podczas szczytu ministrów rolnictwa krajów Unii Europejskiej, który odbył się w dniu 19 marca w Brukseli, udało się zawrzeć porozumienie dotyczące ustaleń negocjacyjnych dla reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Uzgodnione zostało stanowisko dotyczące wymogów ekologicznych nakładanych na rolników, od których przestrzegania uzależnione będą wysokości dopłat. Dla Polski najważniejsze ustalenia były związane z płatnościami bezpośrednimi. Wypracowano kompromis dotyczący możliwości przenoszenia do 25% środków z II filaru na płatności bezpośrednie w krajach z poziomem wsparcia poniżej średniej europejskiej. Gremium Ministrów Rolnictwa państw UE opowiedziało się za zwiększonym wsparciem dla obszarów wiejskich, a w szczególności za wspieraniem młodych rolników oraz małych gospodarstw.
W dniu 20 marca odbyło się seminarium poświęcone bezpieczeństwu żywności na wspólnym rynku europejskim. Spotkanie obejmowało tematykę współpracy w obszarach jakości i bezpieczeństwa żywności wytwarzanej na terenie Unii Europejskiej. W sektorze żywności na rynku europejskim niezmiernie ważne jest, aby pomimo pojawiających się ostatnimi czasy kryzysów, produkcja oraz obrót handlowy przebiegały bezproblemowo. Incydenty związane z produktami żywnościowymi pojawiają się co pewien czas w całej Unii Europejskiej. W takich sytuacjach niezmierne ważne jest solidne i dogłębne wyjaśnienie takich spraw, bez ferowania wyroków bazujących na domysłach, a w większości przypadków psujących wizerunek producentów żywności. Pojawiające się od czasu do czasu kryzysy w różnych sektorach rynku w niektórych krajach, często wykorzystywane są jako pretekst do sankcjonowania produktów pochodzących z innych państw wspólnoty. Działania takie są szkodliwe dla zdrowych zasad obrotu handlowego a w szczególności dla wspólnotowego rynku żywnościowego. Szczegółowo zostały także omówione potencjalne zagrożenia dla wiarygodności wspólnotowych oraz krajowych systemów kontroli żywności. Miejmy nadzieję, że ich usprawnienie pozwoli uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.


Jarosław Kalinowski,
poseł do Parlamentu Europejskiego


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę