Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wiadomości z rynku mleka

3 grudnia 2015
Pierwsza sprzedaż OMP z unijnej interwencji, zapasy wciąż ogromne
Dopiero na 6. tegorocznym przetargu Unia Europejska po raz pierwszy zaakceptowała oferty sprzedaży z interwencji odtłuszczonego mleka w proszku (OMP); wcześniejsze oferty odrzucano. Odrzucono natomiast oferty na sprzedaż masła z interwencji. Mimo tego utrzymała się znacząca dysproporcja w poziomie zapasów interwencyjnych obydwu produktów.

Dwa kolejne unijne sery o chronionym statusie – z Hiszpanii i Niemiec
Na początku września unijny rejestr produktów chronionego pochodzenia wzbogacił się o dwa sery – z Hiszpanii i Niemiec.

Duży wzrost eksportu mleczarskiego z Polski do Rosji w I poł. br.
Jak już informowaliśmy, wartość polskiego handlu zagranicznego artykułami mleczarskimi wzrosła o blisko 1 tak w eksporcie, jak i w imporcie. W strukturze geograficznej nie zaszły większe zmiany poza wzrostem roli Rosji jako odbiorcy nabiału. Czołową rolę utrzymała Unia Europejska. Warto zwrócić uwagę na ponadtrzykrotny wzrost wartości sprzedaży do państw WNP, przede wszystkim do Rosji; mimo że stała się ona szóstym rynkiem dla polskiego nabiału, udział WNP pozostał jednak stosunkowo niewielki. Wzrost eksportu do państw rozwijających się był nieco wyższy od przeciętnej. Główni importerzy polskich produktów mleczarskich (Niemcy, Czechy, Włochy) odnotowali słabszą dynamikę wzrostu. Unia Europejska pozostała niemal wyłącznym dostawcą nabiału do Polski (udział 99,6%); były to przede wszystkim państwa Piętnastki. Niemcy pozostały dominującym partnerem – niemal połowa wartości przywozu pochodziła z tego kraju. Ponaddwuipółkrotnie wzrosły natomiast zakupy w Holandii, która stała się drugim dostawcą nabiału do Polski. Kompletnie zamarł przywóz z WNP.

Duży wzrost eksportu mleczarskiego z Niemiec, zwłaszcza poza UE
W I połowie br. niemiecki eksport mleczarski odnotował na ogół lepsze rezultaty, w porównaniu do analogicznego okresu 2009 r., przy czym sprzedaż do krajów trzecich (poza Unię Europejską) cechowała się na ogół wyższą dynamiką wzrostu. Najważniejszy wywóz serów i twarogów zwiększył się o 10%, w tym eksport do krajów trzecich był niemal o połowę większy niż przed rokiem, a do Rosji aż o 82% większy. Spośród najważniejszych produktów mleczarskich spadł w zasadzie tylko eksport serwatki.

Fonterra zwiększa częstotliwość handlu mleczarskiego na aukcjach
Na wrześniowej sesji internetowej platformy handlowej globalDairyTrade, prowadzonej przez Fonterrę, po 4 miesiącach zniżek nastąpił duży, średnio 17% wzrost notowań wszystkich towarów mleczarskich, a w handlu uczestniczyła rekordowa liczba 151 oferentów. Doszło wprawdzie do spadku wolumenu o ponad połowę, jednak było to spowodowane faktem, że od września częstotliwość handlu na aukcjach wzrasta do dwóch w miesiącu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę