Przed pięcioma miesiącami ukazało się rozporządzenie ministra rolnictwa, zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Tytuł jest długi a w istocie rzeczy chodzi o kwalifikacje jakie powinien posiadać młody rolnik, by mógł korzystać z dopłat unijnych. Okazuje się, że sprawa konieczności posiadania niezbędnych kwalifikacji rolniczych dotyczy nie tylko działania "młody rolnik" ale także modernizacji gospodarstw rolnych i rent strukturalnych.
Kto może skorzystać z pomocy dla młodego rolnika? Może to być osoba fizyczna, będącą właścicielem gospodarstwa o powierzchni wynoszącej co najmniej średnią wojewódzką lub średnią krajową tam, gdzie średnia wojewódzka jest mniejsza od średniej krajowej, ale o łącznej powierzchni użytków rolnych nie przekraczającej 300 ha,
* prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne (podejmującą wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie),
* posiadającą kwalifikacje rolnicze (kwalifikacje rolnicze posiada osoba mająca wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wykształcenie wyższe; kwalifikacje rolnicze posiada również osoba, która pracowała w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat),
* zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.
W rozumieniu przepisów rozporządzenia z 20 marca 2009 r. (Dz. U. nr 48, poz. 391) i wydanego do niego załącznika wynika, iż tytuł kwalifikacyjny posiadają np. absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich , których ukończenie uznaje się za posiadanie wykształcenia wyższego rolniczego następujących kierunków:
1.. rolnictwo;
2.. ogrodnictwo;
3.. weterynaria;
4.. technika rolnicza i leśna;
5.. zootechnika;
6.. architektura krajobrazu.
W przypadku ukończenia studiów na kierunku innym niż wymienione wyżej za kwalifikacje zawodowe przydatne do prowadzenia działalności rolniczej uznaje się kierunki studiów, w ramach których zakres kształcenia albo standardy kształcenia obejmują treści związane z rolnictwem w wymiarze łącznym co najmniej 120 godzin.
Wykaz zawodów i specjalności wykształcenia rolniczego średniego i zasadniczego zawodowego obejmuje odpowiednio 16 i 8 pozycji. W załączniku do wspomnianego rozporządzenia wymienione są także zagadnienia studiów podyplomowych oraz podany jest pełen , zawierający 33 pozycje wykaz tytułów kwalifikacyjnych, tytułów zawodowych oraz tytułów zawodowych mistrza w zawodach przydatnych do prowadzenia działalności rolniczej uzyskiwanych w systemie pozaszkolnym. Innymi formami potwierdzającymi posiadanie wykształcenia rolniczego równoważnego z uzyskaniem tytułów kwalifikacyjnych są zespoły i szkoły przysposobienia rolniczego.
Odpowiednio do poziomu wykształcenia dokumentami potwierdzającymi posiadanie wykształcenia rolniczego są dyplomy i świadectwa. W przypadku wykształcenia zasadniczego zawodowego dokumentem potwierdzającym posiadanie wykształcenia rolniczego jest świadectwo ukończenia szkoły z uzyskanym tytułem wykwalifikowanego robotnika lub dyplom ukończenia z tytułem wykwalifikowanego robotnika albo dyplom uzyskania tytułu zawodowego lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie wymienionym w ustępie 33 załącznika obejmującym 33 tytuły kwalifikacyjne.
Warto w tym miejscu zauważyć, iż załącznik z tytułami, wymaganymi wykształceniami itp. jest wykazem jednolitycm dla trzech działań: młodego rolnika, rent strukturalnych i modernizacji gospodastw. Każde z tych działań szczegółowo reguluje rozporządzenie ministra rolnictwa.
Ubiegający się o dopłaty dla młodych rolników mogą nie posiadać wymienionych wyżej dyplomów i świadectw jeśli zawrą z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odpowiednią umowę w ramach której zobowiążą się do uzupełnienia w okresie 3 lat wymagane wykształcenie