Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Węgrzy zwalczyli klasyczny pomór świń

3 grudnia 2015
FAMMU/FAPA podała, że 7 maja na posiedzeniu Stałego Komitetu UE ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt przegłosowano propozycję Komisji Europejskiej odnośnie zniesienia wszelkich restrykcji dotyczących klasycznego pomoru świń na Węgrzech .

Ostatnie restrykcje sanitarne związane z tąchorobą dotyczyły populacji dzików w węgierskim komitacie Pest (odpowiednik polskiego województwa). Decyzja ta jest następstwem raportów z kontroli przeprowadzonych w 2012 r. i początku 2013 r., w których stwierdza się wyeliminowanie tej choroby na Węgrzech. W ciągu ostatnich 6 lat UE współfinansowała program zwalczania klasycznego pomoru świń w tym kraju na kwotę ponad 1,5 mln EUR. Klasyczny pomór świń to wysoce zakaźna choroba wirusowa występująca u świń i dzików, która może przenosić się przez handel żywymi zwierzętami, świeże mięso i niektóre produkty wieprzowe.
W przypadku wystąpienia tej choroby, UE wprowadza działania dotyczące jej zwalczania oraz restrykcje handlowe zapobiegające dalszemu rozprzestrzenieniu się wirusa. Restrykcje występujące na Węgrzech były ostatnimi restrykcjami handlowymi z zakresu klasycznego pomoru świń w Europie Środkowej. W ubiegłym roku zniesiono ostatnie ograniczenia w Niemczech, co było jednoznaczne ze zwalczeniem tej choroby w Europie Zachodniej. Unijne restrykcje związane z klasycznym pomorem świń, dotyczące handlu żywcem, świeżym mięsem i produktami wieprzowymi występują jeszcze tylko w Bułgarii, Rumunii i na Łotwie.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę