Ptak_Waw_CTR_2024

Węgrzy zwalczyli klasyczny pomór świń

3 grudnia 2015
FAMMU/FAPA podała, że 7 maja na posiedzeniu Stałego Komitetu UE ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt przegłosowano propozycję Komisji Europejskiej odnośnie zniesienia wszelkich restrykcji dotyczących klasycznego pomoru świń na Węgrzech .

Ostatnie restrykcje sanitarne związane z tąchorobą dotyczyły populacji dzików w węgierskim komitacie Pest (odpowiednik polskiego województwa). Decyzja ta jest następstwem raportów z kontroli przeprowadzonych w 2012 r. i początku 2013 r., w których stwierdza się wyeliminowanie tej choroby na Węgrzech. W ciągu ostatnich 6 lat UE współfinansowała program zwalczania klasycznego pomoru świń w tym kraju na kwotę ponad 1,5 mln EUR. Klasyczny pomór świń to wysoce zakaźna choroba wirusowa występująca u świń i dzików, która może przenosić się przez handel żywymi zwierzętami, świeże mięso i niektóre produkty wieprzowe.
W przypadku wystąpienia tej choroby, UE wprowadza działania dotyczące jej zwalczania oraz restrykcje handlowe zapobiegające dalszemu rozprzestrzenieniu się wirusa. Restrykcje występujące na Węgrzech były ostatnimi restrykcjami handlowymi z zakresu klasycznego pomoru świń w Europie Środkowej. W ubiegłym roku zniesiono ostatnie ograniczenia w Niemczech, co było jednoznaczne ze zwalczeniem tej choroby w Europie Zachodniej. Unijne restrykcje związane z klasycznym pomorem świń, dotyczące handlu żywcem, świeżym mięsem i produktami wieprzowymi występują jeszcze tylko w Bułgarii, Rumunii i na Łotwie.


POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę