W Światowym Dniu Wody ( 22 marca) , w którym nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo żywnościowe i zasobów wody, Komitety Copa-Cogeca podkreśliły, jak ważną rolę europejski sektor rolnictwa odgrywa w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw żywności oraz zrównoważonej gospodarki wodnej.
Zdaniem Copa – Cogeca w obliczu wzrastającego zapotrzebowania na żywność, ograniczonych zasobów gruntów i wody na świecie, kluczowe znaczenie ma zwiększanie produktywności rolnej i równoczesne ograniczanie jej wpływu na jakość i ilość wody.
Osiągnięcie bezpieczeństwa żywnościowego i stabilności w sposób zrównoważony w dalszym ciągu będzie wielkim wyzwaniem w nadchodzących latach. Borykamy się z coraz poważniejszymi ograniczeniami, takimi jak kurczące sie zasoby gruntów uprawnych, słodkiej wody, jak również zmiany klimatu; które zagrażają dostawom żywności. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej trzeba będzie zwiększyć produktywność. Copa-Cogeca jest zaangażowana w optymalizację produkcji rolnej przy jednoczesnej poprawie wydajności w gospodarowaniu zasobami, szczególnie wodą. Jest to zgodne z naszymi poglądami na temat promowania zielonego wzrostu w rolnictwie – mowi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.
W ocenie Copa-Cogeca najlepszym sposobem na ograniczenie głodu na świecie i zapewnienie wystarczających dostaw żywności o odpowiedniej jakości, będzie umożliwienie rolnikom na całym świecie uzyskania wyższych przychodów za ich produkty wraz z zachętami do produkcji zrównoważonej, przy jednoczesnej stabilności pozwalającej na inwestycje w ulepszone technologie. Powinno temu towarzyszyć wsparcie dla rolników na rzecz pogłębiania ich wiedzy fachowej.
- Unijne rolnictwo musi przyczynić się do zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, biorąc pod uwagę uprzywilejowaną sytuację Europy związaną z dostępnością wody i warunkami agro-klimatycznymi. Jesteśmy przekonani że propozycja Komisji Europejskiej w sprawie wyłączenia gruntów rolnych z produkcji i nałożenia dalszych obowiązków ograniczeń środowiskowych na rolników nie pozwoli na osiągnięcie tego celu, a ponadto zmniejszy zdolność rolników do rozwijania zdolności produkcyjnej oraz poprawy gospodarki zasobami, a w szczególności wodą. Dlatego kluczowe znaczenie ma silna Wspólna Polityka Rolna – dodaje Pesonen.