FAMMU/FAPA informuje na podstawie danych IJHARS - Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych, w pierwszej połowie 2011 roku kontrole jakości handlowej świeżych owoców i warzyw były przeprowadzone dwukrotnie. Kontrole realizowano na terenie całego kraju w 209 podmiotach gospodarczych, obejmując 2390 partii owoców i warzyw.
Według IJHARS polskie warzywa i owoce są coraz lepszej jakości
W sumie wymagania jakości handlowej, określonych w normach handlowych Unii Europejskiej nie spełniało 427 partii świeżych owoców i warzyw, czyli około 18% wszystkich skontrolowanych produktów. Najwięcej nieprawidłowości, bo aż 16% dotyczyło znakowania tych produktów,
natomiast pozostałych wymagań dotyczących jakości owoców i warzyw nie spełniało 4% kontrolowanych partii.
Jednym z celów kontroli było sprawdzenie jakości handlowej oferowanych do sprzedaży owoców południowych - importowanych, takich jak: pomarańcze, mandarynki, cytryny czy kiwi. Przede wszystkim w tych przypadkach kontrolowano partie pod względem dojrzałości owoców. W
przypadku owoców cytrusowych badano procentową zawartość soku, zaś dla owoców kiwi zawartość cukrów. Ponadto, skontrolowano liczne partie jabłek, winogron, pomidorów, papryki, ogórków oraz czosnku.
Przypomnijmy również, iż IJHARS w związku z niepokojącymi sygnałami na temat tak zwanej „epidemii E. coli" przeprowadziła w okresie maj-czerwiec doraźną kontrolę jakości handlowej świeżych warzyw, wprowadzanych do obrotu na rynku krajowym. Kontrola ta dotyczyła w szczególności warzyw sezonowych takich jak pomidory, ogórki, sałata, papryka, a uwagę skupiono przede wszystkim na tym czy podawane są informacje o kraju pochodzenia danego warzywa.
W porównaniu do wyników kontroli przeprowadzonych w analogicznych okresach lat poprzednich, w pierwszym półroczu 2011 roku odnotowano spadek liczby nieprawidłowości. Na polskim rynku można ponadto zaobserwować coraz wyższy poziom jakości handlowej świeżych owoców i warzyw oferowanych do sprzedaży, co bezpośrednio świadczy o wzrastającej świadomości sprzedawców, co do obowiązku stosowania norm handlowych Unii Europejskiej oraz sprzedaży produktów spełniających wymagania jakościowe określone w tych normach.
6597015
1