Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wapnowanie w łódzkim.

5 września 2007
Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego po licznych staraniach, otrzymał wreszcie dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska     do rekultywacji gleb zakwaszonych poprzez wprowadzenie do nich wapna.

W dniu 29.08.2007r. została podpisana umowa pomiędzy Izbą Rolniczą Województwa Łódzkiego a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dotację do kwoty 1 mln zł na dofinansowanie zadania „Program rekultywacji gleb zakwaszonych poprzez wprowadzenie do nich wapna pochodzącego z przerobu kopalin naturalnych na rok 2007”.

Zgodnie z zawartą umową rolnik może ubiegać się o zwrot do 40% kosztów    z zakupionego wapna, nie więcej jak 800 zł na jednego producenta rolnego.
- Z uwagi na to, aby program był dostępny dla wszystkich zainteresowanych rolników, koordynacją programu rekultywacja gleb zakwaszonych będą zajmowały się Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Rolnik zainteresowany otrzymaniem dotacji powinien zgłosić się do Biura Izby Rolniczej w swoim powiecie zabierając ze sobą niezbędne dokumenty takie jak  oryginał aktualnego badania pH gleby z Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej + zalecana dawka CaO (CaO+MgO) na 1 ha użytków rolnych(nie starszych niż 4 lata),oryginał wpisu do ewidencji producentów rolnych wydany przez ARiMR oraz kopie wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w ciągu 3 ostatnich lat, poprzedzających dzień podpisania niniejszej umowy.

Po skompletowaniu w/w dokumentów rolnik może podpisać umowę o udzielenie dotacji na zakup wapna nawozowego przeznaczone do wysiewu na użytkach rolnych.Zakup wapna nawozowego musi nastąpić w nieprzekraczalnym terminie 30 dni od daty podpisania niniejszej umowy.  Wszystkie faktury za zakupione wapno nawozowe muszą zostać zapłacone i przekazane do Biura Powiatowego IRWŁ jednorazowo w terminie 14 dni od daty wystawienia ostatniej faktury – mówi Andrzej Górczyński, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Dotacja jest pomocą o charakterze de minimis, zgodnie z treścią Rozporządzenia Komisji (WE) NR 1860/2004 z dnia 6 października 2004 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektora rolnego i rybołówstwa (Dz. Urz. UE L 325 z 28.10.2004, str. 4) oraz ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2004 r., Nr 123, poz. 1291 ze zm.).
Rolnik otrzymujący dotację, dostanie zaświadczenie o wysokości otrzymanej pomocy de minimis w ramach przedmiotowej dotacji, przy czym dniem udzielenia dotacji jest dzień zawarcia niniejszej umowy. Równowartość pomocy w euro ustalono według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu udzielenia pomocy.
Dotacja udzielana przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego pochodzi ze środków publicznych otrzymanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja ma służyć rekultywacji gleb zakwaszonych (o niekorzystnym pH), a także zwiększeniu świadomości beneficjentów dotacji  w zakresie ochrony gruntów rolnych.
 

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę