MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Wapnowanie dla nielicznych

25 kwietnia 2008
Izby Rolnicze biją na alarm: gleby są zakwaszone i natychmiast potrzebują wapnowania. Przed wejściem do Unii Europejskiej rząd dopłacał do wapnowania gleb, potem się z tego wycofał. Teraz dopłaty wróciły, ale tylko, w niektórych województwach. W ostatnich latach w Polsce gwałtownie przyrasta ilość gleb kwaśnych. Naukowcy oceniają, że 70% gruntów wymaga pilnie wapnowania. Bez tego zwiększa się kwasowość gleby, która rodzi niższe plony.

Norbert Bar, rolnik ze wsi Prężyna – „Chcąc uzyskać dobre plony, trzeba wapnować, bo bez tego nie będzie wysokich plonów.”

Marek Froelich, sołtys wsi Grudynia Mała – „Jest to czynnik, który neutralizuje wszelkie toksyny, jakie są w ziemi i poprawia jakość żywności przez nas produkowanej, w najszybszy i najskuteczniejszy sposób.”

Opolscy rolnicy dotychczas kupowali około 50 tys. ton wapna rocznie. Najczęściej z cementowni i cukrowni.

Norbert Bar, rolnik ze wsi Prężyna – „Najczęściej stosuję magnezowo – wapniowe, czyli dolomit, a tym razem wziąłem węglanowe, czyli sam wapń.”

Najtańsze wapno kosztuje około 50 złotych za tonę. Najdroższe 200 złotych, dlatego rolnicy coraz częściej z niego rezygnują, pomimo tego, że wapno reguluje odczyn gleby i dzięki niemu można ograniczyć stosowanie innych nawozów. Dwa lata temu program rekultywacji zakwaszonych gleb udało się wprowadzić na Dolnym Śląsku.

Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej – „W roku 2007 rolnicy skorzystali z dopłat w wysokości 650 tysięcy złotych, w tym roku w ramach program ponad 600 rolników zakupi wapno z dotacją 50%, które pozwoli na zwapnowanie 6 tysięcy hektarów.”

Niestety dofinansowanie udało się wprowadzić tylko w 4 województwach. Reszta rolników musi jeszcze poczekać.

Herbert Czaja, prezes Opolskiej Izby Rolniczej – „Na razie nie ma decyzji pozytywnej ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, żeby dofinansować wapnowanie na naszym terenie.”

Inspektorzy ochrony roślin uważają, że przy właściwym stosowaniu wapna zwyżka plonu pszenicy wynosi od 3 do 5 kwintali na hektar, a w przypadku buraków nawet 50 kwintali.


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę