Wielkopolska Izba Rolnicza 24 września skierowała do Jarosława Kaczyńskiego, Premiera Rządu RP list, w którym zwraca się z prośbą o podjęcie zdecydowanych działań zmierzających do rozwiązania niekorzystnej sytuacji, jaka występuje obecnie na rynku żywca wieprzowego.
- Trwająca od dłuższego czasu destabilizacja na tym rynku oraz wzrastające w szybkim tempie ceny pasz doprowadziły do tego, że otrzymywana obecnie cena w skupie żywca na poziomie 3,80 zł/kg nawet nie rekompensuje producentom ponoszonych kosztów. Analizy ekonomiczne, dokonywane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wskazują, że produkcja żywca wieprzowego przynosi straty, pogarszając nastroje społeczne na wsi. Ceny referencyjne wieprzowiny w klasie E, ogłaszane przez Komisję Europejską wskazują, że wrześniowe ceny wieprzowiny w Polsce nie osiągnęły nawet średniej europejskiej. Zwracamy uwagę, że podręcznikowy mechanizm regulacji rynku nie zadziałał w tej sytuacji – wzrastające koszty produkcji nie doprowadziły do wzrostu cen na żywiec wieprzowy. Rolnicy nie mają takiej siły przebicia, aby podyktować cenę potężnym koncernom mięsnym, które wykazują się częstokroć zachowaniami monopolistycznymi. Wynika stąd jasno, że pomoc państwa w zakresie unormowania sytuacji jest nieodzowna. Destabilizacja określonego rynku w rolnictwie, nie tylko źle wpływa na sytuację producentów, ale może przynieść ujemne reperkusje dla wszystkich konsumentów. Analizując obecne zachowania producentów rolnych, stwierdzamy redukcję planowanej produkcji, co pod koniec roku doprowadzi do zmniejszenia podaży wieprzowiny. Przewidujemy, że cena skupu może wzrosnąć wtedy do 5 zł/kg żywca wieprzowego. Taka sytuacja z pewnością niekorzystnie odbije się na kieszeni konsumentów. Stąd też należy podjąć wszelkie niezbędne działania w kierunku stabilizacji rynków produktów rolnych, gdyż stabilizacja taka dobrze służy, zarówno producentom, jak i konsumentom.
Wobec zaistniałej sytuacji wnioskujemy o podjęcie działań mających na celu ustabilizowanie sytuacji na rynku zbóż, w celu wyeliminowania niekorzystnych zachowań spekulacyjnych oraz wprowadzenie rozwiązań prawnych, mających na celu upowszechnienie systemu kontraktacji w rolnictwie – mówi Piotr Walkowiak, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Jak podkreślą Walkowiak Wielkopolska jest regionem, w którym chów trzody chlewnej jest dominującym kierunkiem produkcji. Z naszego regionu pochodzi ok. 30% krajowej produkcji wieprzowiny. Problem nieopłacalności produkcji trzody chlewnej dotyka więc znaczną część gospodarujących na naszym terenie rolników. Uwarunkowania te sprawiły, że sektor produkcji trzody chlewnej stał się dla Wielkopolski „sektorem wrażliwym”. Brak działań stabilizujących sytuację może spowodować radykalizację działań rolników.