Według danych brazylijskiego stowarzyszenia producentów drobiu (ABEF) w styczniu 2010 r. eksport drobiu z Brazylii wyniósł 233 tys. ton i był o 15 proc. niższy niż przed rokiem.
Główną przyczyną obniżenia wolumenu wysyłek były o 2/3 niższe zakupy ze strony sąsiadującej Wenezueli. Wartość eksportu w 2009 r. spadła wobec roku poprzedniego o 16 proc., a ilość pozostała bez zmian - 3,63 mln ton. Gorsze wyniki ubiegłoroczne to z jednej strony efekt globalnego kryzysu gospodarczego, obniżenia popytu i cen, a z drugiej - silnej waluty krajowej, która nie sprzyjała konkurencyjności na rynkach zagranicznych.
Brazylijskie stowarzyszenie producentów wieprzowiny i wołowiny (ABIPECS) poinformowało natomiast, że w styczniu br. eksport brazylijskiej wieprzowiny był o 3 proc. wyższy niż w styczniu 2009 r. i wyniósł 39 tys. ton. Głównym odbiorcą była Rosja, która zakupiła 21 tys. ton. Według prognoz ekspertów wysyłki wieprzowiny z Brazylii w 2010 r. wzrosną o ok. 5 proc. wobec roku ubiegłego. W 2009 r., eksport wieprzowiny wyniósł 607 tys. ton, a na obniżenie wysyłek miały wpływ obawy związane z wirusem H1N1.
Optymizmem napawa również sygnalizowane w grudniu 2009 r. otwarcie rynku chińskiego. Chiny blokowały przez wiele lat import wieprzowiny i wołowiny z Brazylii na skutek zagrożenia pryszczycą. Brazylijczycy muszą jednak nadal uzyskiwać od władz chińskich indywidualne pozwolenia na eksport. Chiny są największym na świecie rynkiem zbytu wieprzowiny (ok. 40 proc. globalnego zapotrzebowania).