Poniżej prezentujemy stanowisko RZRKiOR w Sandomierzu w sprawie PROW na lata 2014-2020
W odpowiedzi na pismo Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w sprawie wyrażenia opinii do projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, Zarząd Rejonowego Związku w Sandomierzu podziela stanowisko Prezydium Rady Krajowego Związku, że organizacje członkowskie organizacji kółek rolniczych, w tym KGW, KR, Spółdzielnie Kółek/Usług Rolniczych, winny mieć zagwarantowane prawne możliwości składania wniosków o wsparcie finansowe w realizacji niektórych działań PROW w kolejnej perspektywie finansowej.
Brak prawnego uregulowania i zapewnienia dostępu tych organizacji do środków finansowych zagwarantowanych w ramach „Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004 – 2006” i „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013”, jest odbierany przez aktyw społeczny KR, KGW i Zarządy jednostek spółdzielczych, że jesteśmy organizacją społeczno – zawodową i gospodarczą, której roli nie docenia się w środowisku wiejskim, gdyż działalność usługową SKR/SUR mogą zastąpić w dużej liczbie środowisk wiejskich doinwestowane ze środków unijnych gospodarstwa rolników indywidualnych, zaś w opinii części samorządów społeczną działalność Kół Gospodyń Wiejskich mogą zastąpić różnego typu Stowarzyszenia.
Ocena taka nie jest obiektywna i nie znajduje potwierdzenia w praktyce, bowiem dość często rolnicy świadczący usługi polowo – transportowe, warsztatowe czy handlowe, pobierają wyższe należności za te usługi niż jednostki spółdzielcze, natomiast działalność części Stowarzyszeń ogranicza się do składania wniosków, uczestnictwa w realizacji określonego projektu do jego końcowego rozliczenia w ramach odpowiedniego działania. Brak jest ze strony niektórych Stowarzyszeń społecznego zaangażowania i bezinteresownego podejścia do aktywnej działalności na rzecz lokalnego środowiska.
W ocenie Zarządu dostęp do wsparcia finansowego ze środków unijnych winien być otwarty dla rolników, jednostek samorządu terytorialnego, służb doradztwa rolniczego oraz pozostałych organizacji działających w otoczeniu wsi i rolnictwa, a przede wszystkim tych, które są aktywne, przejawiają społeczną inicjatywę, są z reguły przedsiębiorcze i co najmniej pośrednio lub bezpośrednio przyczyniają się do rozwoju lokalnego środowiska, tzw. małych ojczyzn.
Procedury konkursowe przy składaniu wniosków o wsparcie finansowe ze środków PROW winny być uproszczone, by więcej wnioskodawców mogło spełnić obowiązujące kryteria i samodzielnie złożyć wnioski o dofinansowanie niektórych działań, szczególnie dla organizacji społecznych winno być planowane wsparcie w formie tzw. małych grantów.
W opinii Zarządu Związku wsparcie finansowe z budżetu PROW winno promować doradztwo, organizację szkoleń, działalność kulturalno – oświatową, ale też uwzględniać dofinansowanie nakładów inwestycyjnych w jednostkach samorządu, w gospodarstwach rolników indywidualnych i u przedsiębiorców- innych podmiotów gospodarczych.
Podzielamy pogląd, że aktywność indywidualna winna mieć mniejszy udział w alokacji danego działania niż formy zorganizowane – być może propozycje podziału alokacji danego działania na 1/3 i odpowiednio 2/3 jest słuszna.
Formularze dotyczące składania wniosków a następnie rozliczenia dofinansowanych projektów w ramach niektórych działań „PROW 2014 – 2020”, a zwłaszcza tych o których dofinansowanie zabiegają organizacje społeczne, z reguły nie posiadające kadry etatowej pomocnej przy opracowaniu tego typu wniosków i rozliczaniu realizowanych projektów, winny być bardzo uproszczone, by aktyw społeczny tych organizacji mógł ich samodzielnie wypełnić i rozliczyć, a nie zabiegać o pomoc w przygotowaniu wymaganych dokumentów w samorządach terytorialnych lub Lokalnych Grupach Działania w ramach wsparcia partnerskiego.
Dodać również należy, że jeżeli struktury organizacyjne naszej organizacji nie będą miały zapewnionych prawnych możliwości zabiegania o wsparcie finansowe w niektórych działaniach „ PROW 2014 – 2020”, to aktywność tych organizacji w środowiskach wiejskich będzie coraz mniejsza, gdyż przy stale rosnących kosztach nie jest możliwe wykonywanie wszystkich statutowych czy regulaminowych zadań wyłącznie społecznie czy posiadanych zbyt skromnych środkach własnych.
Jednocześnie stwierdzamy, że są to naszym zdaniem ważne sugestie i uwagi, które winny być uwzględnione podczas konsultacji założeń PROW na lata 2014 – 2020, jak też przy ostatecznym zatwierdzaniu tego dokumentu.
Zarząd RZRKiOR:
Maria Sokal
Urszula Kowalczyk
6813949
1