Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sprawie perspektywy finansowej WPR 2014-2020

3 grudnia 2015
Prezentujemy stanowisko Podlaskiej Izby Rolniczej w sprawie perspektywy finansowej WPR 2014-2020 oraz sytuacji gospodarczej i społecznej w rolnictwie
Podlaska Izba Rolnicza wyraża niepokój i niezadowolenie z propozycji podziału i wykorzystania środków perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Wynegocjowane w Brukseli 28,6 mld euro na rolnictwo to niewystarczające środki aby polscy rolnicy mogli sprostać konkurencji na rynku europejskim. Nadal utrzymuje się różnica w płatnościach obszarowych oraz w zagospodarowaniu i rozwoju obszarów wiejskich. Już teraz bez wsparcia rolnictwa z budżetu krajowego wiele polskich rolników i ich rodzin na wsi może znaleźć się w trudnej sytuacji. Stąd żądamy, aby deklaracje Pana Premiera odnośnie przeniesienia 25% środków z II filara do I filara WPR oraz środków z Funduszu Spójności na Rozwój Obszarów Wiejskich były zawarte w oficjalnych dokumentach rządowych.
Ponadto chcemy zwrócić uwagę na problem uboju rytualnego, przeciwko któremu protestują organizacje ochrony praw zwierząt. Jeszcze w 2012 r. ubój rytualny był w Polsce dokonywany na podstawie przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 r. Jednak po orzeczeniu przez Trybunał Konstytucyjny, iż rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucją, brak jest szczegółowych przepisów prawa. Ta przeciągająca się w czasie sytuacja powoduje, że przyszłość zakładów mięsnych, które dostarczały towar na rynek muzułmański stoi pod dużym znakiem zapytania.
Obserwujemy ostatnio także spadek opłacalności produkcji trzody chlewnej, drobiu i wołowiny spowodowany ciągle rosnącymi kosztami. Ceny rynkowe ledwo pokrywają wzrastające koszty środków produkcji, co poważnie odbija się na sytuacji rolników. Aby taka sytuacja nie prowadziła do pogłębiania się kryzysu - potrzebne są szybkie i skuteczne działania rządu w sferze rolnictwa.
Wobec powyższego Podlaska Izba Rolnicza wnosi o wsparcie oraz zaangażowanie większych środków finansowych na polskie rolnictwo. Tak strategiczny sektor jak rolnictwo potrzebuje strategicznej polityki.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę