Prezentujemy stanowisko Podlaskiej Izby Rolniczej w sprawie perspektywy finansowej WPR 2014-2020 oraz sytuacji gospodarczej i społecznej w rolnictwie
Podlaska Izba Rolnicza wyraża niepokój i niezadowolenie z propozycji podziału i wykorzystania środków perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Wynegocjowane w Brukseli 28,6 mld euro na rolnictwo to niewystarczające środki aby polscy rolnicy mogli sprostać konkurencji na rynku europejskim. Nadal utrzymuje się różnica w płatnościach obszarowych oraz w zagospodarowaniu i rozwoju obszarów wiejskich. Już teraz bez wsparcia rolnictwa z budżetu krajowego wiele polskich rolników i ich rodzin na wsi może znaleźć się w trudnej sytuacji. Stąd żądamy, aby deklaracje Pana Premiera odnośnie przeniesienia 25% środków z II filara do I filara WPR oraz środków z Funduszu Spójności na Rozwój Obszarów Wiejskich były zawarte w oficjalnych dokumentach rządowych.
Ponadto chcemy zwrócić uwagę na problem uboju rytualnego, przeciwko któremu protestują organizacje ochrony praw zwierząt. Jeszcze w 2012 r. ubój rytualny był w Polsce dokonywany na podstawie przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 r. Jednak po orzeczeniu przez Trybunał Konstytucyjny, iż rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucją, brak jest szczegółowych przepisów prawa. Ta przeciągająca się w czasie sytuacja powoduje, że przyszłość zakładów mięsnych, które dostarczały towar na rynek muzułmański stoi pod dużym znakiem zapytania.
Obserwujemy ostatnio także spadek opłacalności produkcji trzody chlewnej, drobiu i wołowiny spowodowany ciągle rosnącymi kosztami. Ceny rynkowe ledwo pokrywają wzrastające koszty środków produkcji, co poważnie odbija się na sytuacji rolników. Aby taka sytuacja nie prowadziła do pogłębiania się kryzysu - potrzebne są szybkie i skuteczne działania rządu w sferze rolnictwa.
Wobec powyższego Podlaska Izba Rolnicza wnosi o wsparcie oraz zaangażowanie większych środków finansowych na polskie rolnictwo. Tak strategiczny sektor jak rolnictwo potrzebuje strategicznej polityki.