W niedzielę, 2 kwietnia, przypada pierwsza rocznica śmierci papieża Jana Pawła II (1920-2005). Obchodom rocznicy będą towarzyszyły nie tylko msze św. i modlitwy w intencji jego rychłej beatyfikacji, ale także liczne koncerty, marsze pamięci, wystawy oraz pielgrzymki do grobu Jana Pawła II w Rzymie.
Tego dnia we wszystkich kościołach w całej Polsce zostanie odczytane przesłanie polskich biskupów do wiernych, w którym zachęcają oni do modlitewnej refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II.
Kardynał Stanisław Dziwisz zaapelował o przypięcie w tym dniu symbolicznej białej wstążeczki - symbolu wdzięczności i radości, a nie żałoby.
Z kolei harcerze Związku Harcerstwa Polskiego na ulicach będą wręczali przechodniom żółte papierowe tulipany - znak pamięci i radości - podziękowania za dary miłości i nauki.
Kraków
Największe obchody pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II zaplanowano w Krakowie. Ich mottem przewodnim będą słowa "tłumy, tłumy serc, zagarnięte przez Jedno Serce" - zaczerpnięte z poezji Karola Wojtyły.
1 i 2 kwietnia w południe, tuż po hejnale odegranym z Wieży Mariackiej, zabrzmi ulubiona pieśń Jana Pawła II - "Barka".
W niedzielę 2 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach zostanie odprawiona uroczysta msza, z udziałem władz państwowych i samorządowych oraz Episkopatu Polski.
Tego dnia wieczorem po mszy w intencji szybkiej beatyfikacji Jana Pawła II z kolegiaty św. Anny wyruszy Akademicka Droga Krzyżowa, która przez Rynek i ul. Grodzką dotrze na ul. Franciszkańską pod okno papieskie.
O godz. 21.37, tj. w godzinie śmierci Jana Pawła II rozlegnie się głos Dzwonu Zygmunta. Planowane jest połączenie z Rzymem i krótkie wystąpienie papieża Benedykta XVI, który przemówi do zgromadzonych na pl. św. Piotra i pod papieskim oknem w Krakowie.
Warszawa
2 kwietnia w Warszawie o godz. 21.37 zostanie odprawiona uroczysta msza na Placu Piłsudskiego w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II; przewodniczyć będzie prymas Polski kard. Józef Glemp. Poprzedzi ją wieczorne czuwanie na placu. To właśnie na nim papież - Polak odprawił mszę podczas swojej pierwszej pielgrzymki do kraju w 1979 r. Natomiast w Teatrze Wielkim odbędzie się koncert pt. "Artyści w hołdzie Janowi Pawłowi II".
Już w piątek 31 marca z kościoła św. Anny przejdzie procesja różańcowa z pochodniami z kościoła św. Anny na pl. Piłsudskiego. W rocznicę śmierci papieża na kościele św. Anny zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa z napisem: "Szukałem Was, przyszliście do mnie. Za to Wam dziękuję". To słowa Jana Pawła II wygłoszone do młodzieży. Na kościele zawiśnie wkrótce ogromny (ok. 24 m kw.) portret papieża.
Częstochowa
W niedzielę, 2 kwietnia na Jasnej Górze trwać będzie "Jasnogórska Modlitwa ze Sługą Bożym Janem Pawłem II".
Na wałach odprawiona zostanie uroczysta msza, a wieczorem w bazylice odbędzie się "Koncert pamięci". Podczas koncertu odbędzie się polska prapremiera "Requiem" kompozycji Giovanniego Veneri z Włoch. Krąg Jedności dookoła Jasnej Góry zamierzają utworzyć harcerze ok. godz. 18.
Łódź
Obchody rocznicowe w Łodzi rozpoczęły się 26 marca koncertem oratoryjnym w Teatrze Wielkim. Zabrzmiało oratorium Piotra Rubika "Tu es Petrus" ("Ty jesteś Piotr") do tekstów Zbigniewa Książka. W koncercie wzięło udział ponad 190 wykonawców.
2 kwietnia, dokładnie w rocznicę śmierci Jana Pawła II, w archikatedrze odbędzie się uroczysta msza w intencji papieża. W mszę wplecione będą części "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wystąpi orkiestra symfoniczna i chór Filharmonii Łódzkiej. Władze Łodzi chcą, by mszę poprzedził marsz pamięci.
Wadowice
Punktami kulminacyjnymi wadowickich uroczystości będą dwie polowe msze na rynku: w południe, którą odprawi biskup Tadeusz Pieronek, oraz wieczorem - biskup Józef Guzdek. Zaplanowano także pokaz filmu dokumentalnego o Janie Pawle II na telebimie ustawionym na rynku i wspólne śpiewanie pieśni. Uroczystość zwieńczy wieczorna Droga Krzyżowa i punktualnie o godzinie 21.37 - modlitwa przed domem Jana Pawła II.
W rocznicę śmierci Jana Pawła II zapłoną ogniska na beskidzkich szczytach. Rodzinne koło PTTK "Szarotka" z Andrychowa i grupa modlitewna z Gronia zaapelowali do turystów i ludzi gór, by wspólnie uczcili pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II o godzinie 21.37, zapalając na wszystkich szczytach i pagórkach ogniska.
Chorzów
2 kwietnia o godz. 17.00 w kościele p.w. św. Józefa przy ul. Łagiewnickiej 17 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. podczas której poświęcona zostanie tablica pamiątkowa upamiętniająca Mszę Święta odprawioną na stadionie Ruchu Chorzów w 3 dni po śmierci Ojca Świętego. Tablica ta w formie kamiennego obelisku zlokalizowana zostanie na terenie stadionu przy ul. Cichej w Chorzowie.
Powyższa inicjatywa - upamiętnienia śmierci papieża Jana Pawła II, podjęta została w czasie Mszy Świętej na stadionie Ruchu Chorzów, podczas której zebrano datki na ten cel. Sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem Arcybiskupa Damiana Zimonia Metropolity Katowickiego zgromadziła wtedy ok. 30 tysięcy wiernych oraz przedstawicieli pojednanych klubów i kibiców piłkarskich. Z okazji I rocznicy śmierci Ojca Świętego, Dziekan Dekanatu Chorzów ks. A. Klemens zainicjował realizację podjętych zobowiązań. Podczas Mszy Świętej poświęcony zostanie także witraż z podobizną Jana Pawła II.
Zakopane
Uroczysty koncert dedykowany Ojcu Świętemu, msze święte z okolicznościowym kazaniem oraz papieski apel jasnogórski z udziałem górali i góralskich muzykantów - to tylko niektóre punkty zakopiańskich obchodów zbliżającej się pierwszej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II.
Centrum rocznicowych obchodów na Podhalu będzie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.
Obchody będą mieć głównie kościelny charakter. Związek Podhalan nie przygotował oficjalnych obchodów rocznicy śmierci papieża, bo jego działacze uznali, że powinny mieć one przede wszystkim kościelny charakter. - Nie organizujemy oficjalnej uroczystości. Górale ze Związku Podhalan będą uczestniczyć w obchodach w swoich parafiach, nasze delegacje wezmą też udział w uroczystościach na Wawelu - powiedział Andrzej Gąsienica Makowski ze Związku Podhalan.
Księża pallotyni z zakopiańskich Krzeptówek zaapelowali do górali, aby w rocznicę śmierci Jana Pawła II, przypadającą w niedzielę 2 kwietnia, przyszli na wieczorny apel jasnogórski w sanktuarium ze zniczami. Wierni będą je zapalać przed pomnikiem Jana Pawła II oraz przed kapliczką upamiętniającą jego śmierć.
W przeddzień rocznicowych obchodów, w sobotę 1 kwietnia, w sanktuarium na Krzeptówkach zostanie zainaugurowany całoroczny cykl "nabożeństwa pierwszych sobót z Janem Pawłem II".
Sanktuarium na Krzeptówkach w szczególny sposób łączy się z osobą papieża - Polaka. Kościół Matki Bożej Fatimskiej został zbudowany jako wotum dziękczynne za ocalenie życia papieża po zamachu w 1981 r. Jan Paweł II odwiedził sanktuarium w 1997 r. i dokonał konsekracji kościoła.
Wrocław
Mszą świętą rozpoczną się w sobotę "Dni papieskie we Wrocławiu w I rocznicę śmierci sługi bożego Jana Pawła II". Zakończą się po tygodniu drogą krzyżową ulicami miasta.
Oprócz wykładów poświęconych nieżyjącemu papieżowi, koncertów i spotkań odbędzie się też wieczorne czuwanie na wrocławskim Rynku w rocznicę śmierci, czyli 2 kwietnia o godz. 21.37.
Kielce
Na placu Jana Pawła II w Kielcach o godz. 21.37 trębacz odegra "Barkę", a następnie bp Marian Florczyk przewodniczyć będzie modlitwie różańcowej.
Suwalszczyzna
W pokamedulskim klasztorze w Wigrach na Suwalszczyźnie, Apel Jasnogórski poprowadzą Bożena i Stanisław Milewscy z Leszczewka. To jedyna w Polsce rodzina, którą w ich domu w 1999 odwiedził papież Jan Paweł II, który odpoczywał nad Wigrami.
Gorzów Wielkopolski
Natomiast w teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się spektakl na podstawie sztuki napisanej przez Karola Wojtyłę pt. "Brat naszego Boga". Przedstawienie wyreżyserował Edward Żentara; muzykę do niego napisał i nagrał Stanisław Sojka.
Rzym
Na Placu świętego Piotra, a nie jak wcześniej zapowiadano w bazylice watykańskiej, Benedykt XVI odprawi w poniedziałek, 3 kwietnia, o godzinie 17.30 mszę św. za duszę Jana Pawła II. O zmianie miejsca poinformował Watykan.
Nabożeństwo odbędzie się na placu przed bazyliką świętego Piotra ze względu na ogromną liczbę wiernych, spodziewanych na uroczystościach z okazji pierwszej rocznicy śmierci polskiego papieża.
Jak się przypuszcza, do Rzymu przyjedzie co najmniej 100 tysięcy osób, w tym 15 tysięcy Polaków. Na mszę przybędzie specjalnie z Krakowa kardynał Stanisław Dziwisz.
2 kwietnia na Placu świętego Piotra o godzinie 20.30 rozpocznie się spotkanie modlitewne, w czasie którego zostaną odczytane także fragmenty pism i kazań Jana Pawła II. O 21.37, w godzinę jego śmierci, do wiernych zwróci się ze specjalnym orędziem Benedykt XVI.
Pierwszą mszę świętą dla polskich pielgrzymów odprawi 1 kwietnia w bazylice św. Piotra biskup kielecki Kazimierz Ryczan.
Rocznicowe uroczystości zainauguruje 30 marca prapremierowy pokaz filmu "Papież, który pozostał człowiekiem" z Piotrem Adamczykiem w roli głównej. Film opowiada o latach polskiego pontyfikatu. Na projekcji będzie Benedykt XVI. Zapowiedziano także przybycie przedstawicieli najwyższych władz Włoch.
Londyn
W niedzielę 2 kwietnia odbędzie się drugi Marsz Papieski, będący wyrazem hołdu dla Jana Pawła II w pierwszą rocznicę jego śmierci. Marsz jest współorganizowany przez Stowarzyszenie Polaków w Wielkiej Brytanii "Poland Street" oraz tygodnik Polish Express.
Celem organizatorów jest wpisanie na stałe w kalendarz Londynu, corocznego marszu, odbywającego się w pierwszą niedzielę kwietnia, upamiętniającego wielkiego Polaka. Marsz w tym roku odbędzie się w duchu papieskich apeli o zaprzestanie wojen i ma przypominać światu, że Jan Paweł II był pielgrzymem pokoju.
Marsz, podobnie jak rok temu, gdy wzięło w nim udział około 20 tys. ludzi, rozpocznie się na Trafalgar Square o godzinie 15.00 i zakończy pod katedrą westminsterską. Na placu Trafalgar Square, przed wyruszeniem odczytany zostanie list od księdza rektora Tadeusza Kukli. Potem marsz wyruszy ulicami: Whitehall, Parliament Street, Parliament Square, Broad Sanctuary, Victoria Street do placu przed Katedą Westminister. Przed katedrą odbędą się modlitwy i śpiewy.
W parafiach planowane są msze ku pamięci Jana Pawła II. Ze względów bezpieczeństwa policja brytyjska prosi o nie przynoszenie świeczek.