Stowarzyszenie „KLUB INTELIGENCJI POLSKIEJ” w obronie spółdzielczości skierowało List Otwarty do Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, udzielając także poparcia dla Listu Otwartego Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej do tego samego adresata. Poniżej prezentujemy treść listu
Szanowny Pan Poseł Rafał Grupiński
Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska
LIST OTWARTY
Stowarzyszenie „KLUB INTELIGENCJI POLSKIEJ” realizując zadania statutowe, do których należy m.in. przedstawianie władzom i opinii publicznej ważnych dla Polski problemów i zagadnień strategicznych oraz sposobów rozwiązań i programów w zakresie: społecznym, gospodarczym, kulturalnym, prawnym, obronnym i geopolitycznym, popiera List Otwarty Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej z dnia 21 sierpnia 2013 r. do Pana Przewodniczącego .
Spółdzielczość jest podstawową ostoją solidarności i budowy społeczeństwa obywatelskiego, nie odgórnie z dekretu, ale oddolnie, z ruchu społecznego. Ta wspólnotowa forma gospodarowania jest zgodna z Konstytucją, tradycją narodową i rządowym programem budowy społeczeństwa obywatelskiego. Te działania są zagwarantowane artykułami, 20 i 75 i szczególnie wyeksponowane we wstępie do naszej Konstytucji.
Nasze poparcie dla Listu Otwartego Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej, jak i czynna obecność na sejmowym wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów ustaw spółdzielczych w dniu 24 czerwca 2013 r., wynika z potrzeby obrony polskiej spółdzielczości dającej miejsca pracy i utrzymania zwykłym ludziom, przed świadomym jej niszczeniem przez mechanizmy globalnej ekonomii zarządzanej przez lichwiarsko-spekulacyjne instytucje bankowo-finansowe i ich krajowych pomocników.
Z uwagi na to, że nasze stanowisko złożone na formularzu przed wysłuchaniem sejmowym zostało zmanipulowane przez urzędników sejmowych oraz ich mocodawców i nie ukazało się publicznie na sejmowej stronie zgłoszeń do tej debaty, pozwalamy sobie przedstawić jeszcze raz naszą opinię i propozycje w sprawie tych projektów.
Wyrazy: solidarny i obywatelski – w nazwach organizacji - zgodnie z ich rozumieniem, nie powinny być osłoną do działań zupełnie przeciwstawnych, wręcz zaprzeczających znaczeniu tych określeń. Tak samo dla demokracji w sferze politycznej i społecznej, gdzie jedna osoba ma jeden głos, nie może zaprzeczać jej przeciwieństwo, usankcjonowane w komercyjnej sferze gospodarczej, gdzie kto ma więcej pieniędzy, ten ma więcej głosów, zwłaszcza przy dominującej pomocy wirtualnego pieniądza wziętego z powietrza – bez żadnego pokrycia.
Jawne i ukryte oraz systematyczne niszczenie spółdzielczości, czy innej własności wspólnotowej jak np. mienia komunalnego, jako demokracji finansowej w gospodarce powoduje, że najpierw demokracja staje się fasadowa, a następnie przeobraża się w ukryty lub jawny totalitaryzm.
Nawet w czasie II wojny światowej okupant niemiecki nie niszczył spółdzielczości, mimo że była ona podstawą funkcjonowania polskiego państwa podziemnego. Natomiast w czasach tzw. transformacji polegającej na przejmowaniu własności wielu pokoleń przez grupy interesów na rzecz nielicznej globalnej oligarchii bankowo-finansowej, odbywa się systematyczne niszczenie spółdzielczości za pomocą zewnętrznych rozwiązań prawno-ekonomicznych i wewnętrznych zakamuflowanych działań odśrodkowych.
W ciągu 23 lat transformacji dokonano ponad 30 nowelizacji prawa spółdzielczego i dotyczącego spółdzielni mieszkaniowych, co jest światowym rekordem. Były też 2 frontalne uderzenia w spółdzielczość w postaci prób uchwalenia ustaw nakazujących przekształcenie spółdzielni w spółki prawa handlowego, a spółdzielni mieszkaniowych we wspólnoty: w 1999 r. przez koalicję Unii Wolności z Akcją Wyborczą Solidarność i w 2011 r. przez Platformę Obywatelską.
Spółdzielczość powstała w Europie blisko dwa wieki temu jako ruch społeczno- gospodarczy zwykłych ludzi w celu obrony przed lichwiarzami i spekulantami, ludźmi chciwymi i bardzo bogatymi.
Ten problem równie jaskrawo występuje w czasach współczesnych. Dlatego KLUB INTELIGENCJI POLSKIEJ będzie zdecydowanie bronił spółdzielczości jako sposobu obrony zwykłych ludzi przed chciwymi, egoistycznymi, bardzo bogatymi oraz sterowanymi przez nich instytucjami i organizacjami.
W związku z powyższym przedkładamy następujące główne kierunki rozwiązań legislacyjnych:
1.Zachowanie demokracji ekonomicznej w spółdzielczości jako własności wspólnotowej opartej na zasadzie: jedna osoba – jeden głos, co oznacza, że w tej jedynej sferze, więcej znaczy sam człowiek z jego wiedzą, osobowością i umiejętnościami niż to ile posiada.
2.Obecne i stanowione prawo musi być zgodne międzynarodowymi zasadami i wartościami spółdzielczymi, jako prawem międzynarodowym ratyfikowanym przez Polskę. Domagamy się przestrzegania w praktyce działalności zarówno państwowej jak spółdzielczej tych zasad i wartości.
3.Zdecydowanie sprzeciwiamy się uchwaleniu ustawowych zapisów przekształcania spółdzielni mieszkaniowych we wspólnoty, a pozostałych spółdzielni w spółki prawa handlowego, ponieważ pozbawi to wielu członków własności, zwiększy bezrobocie i wielu ludzi uczyni bezdomnymi.
4.Należy przywrócić zasadę, że organy spółdzielni jako bytu prawnego są reprezentantami swoich członków wobec organów państwowych, samorządowych i innych.
5.Spółdzielczość nie może być dyskryminowana w rozwiązaniach prawno-ekonomicznych, a wręcz przeciwnie – uprzywilejowana, ponieważ spełnia nie tylko funkcje gospodarcze i społeczne, ale również zastępuje w nie małym stopniu państwo w powinnościach socjalnych wobec obywateli, łagodząc narastające napięcia społeczne.
6.Za wprowadzanie w błąd organów spółdzielni w procesie wyborczym i w procesie poprzedzającym zebrania organów spółdzielni oraz w trakcie trwania obrad organów Spółdzielni członek spółdzielni powinien ponosić odpowiedzialność karną połączoną z utratą członkostwa.
Uchwały podjęte przez organy spółdzielni pod wpływem wprowadzenia w błąd tych organów powinny być bezwzględnie nieważne, a skutki cywilne takich uchwał powinny być przenoszone ze spółdzielni na oskarżycieli i połączone z automatycznym wykluczeniem
Przedkładamy Panu Przewodniczącemu i Posłom Platformy Obywatelskiej pod rozwagę, zarówno popierany List Otwarty Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej, jak i nasze powyższe spostrzeżenia. Nie twierdzimy, że w spółdzielczości nie ma patologii zawinionej przez samych spółdzielców, którą należy jednak odróżnić od patologii implementowanej z zewnątrz w celu jej skompromitowania i rozsadzenia jej od środka. Przecież spółdzielczość nie istnieje w społecznej próżni i wystarczy uczciwie spojrzeć na funkcjonowanie dominującego otoczenia komercyjnego w Polsce, gdzie jest dużo gorzej. Dla tych, którzy tego nie widzą, radzimy spotkać się z bezdomnymi, bezrobotnymi, robotnikami z byłych zakładów pracy i zwykłymi rolnikami i spytać ich:
CO SĄDZĄ O 24 LETNIEJ TRANSFORMACJI USTROJOWEJ W KAPITALIZM ?
Z wyrazami szacunku
6810132
1