To pierwsza taka placówka w Polsce. Wkrótce Łódź ma byc siedzba Miedzynarodwego Centrum Ekohydrologii działającego pod aspicjami UNESCO.
Ekohydrologia to nowa dziedzina wiedzy. Powstała aby kontrolować i regulować jakość i ilość wody w rzekach i zbiornikach wodnych. Światowe organizacje donoszą, że Polska, a także Peru, Nigeria, Tanzania około 2005 roku moga stanąć w obliczu niedoboru wody. Badania, które zapoczątkowały rozwój ekohydrologii rozpoczęły się na zalewie sulejowskim. Łódzcy naukowcy odkryli między innymi, ze regulacja poziomu wody wpływa na eliminowanie toksycznych wykwitów, tzw. sinic. Polscy naukowcy znaleźli klucz do wykorzystania teorii w praktyce. W Łodzi powstał pierwszy na świecie projekt wdrażania ekohydrologii w życie.
Do tej pory podobne badania prowadziło Międzynarodwe Centrum Ekologii PAN w Warszawie. Te kompetencje przejmie teraz Łódzka placówka. Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prezes PAN, prezydent miasta i marszałek województwa podpisali dziś umowę o utworzeniu nowej placówki.