Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W jaki sposób dopuszczane są do sprzedaży produkty biobójcze oraz środki ochrony roślin

19 sierpnia 2011
Kiedy produkt może zostać wprowadzony do obrotu jako środek ochrony roślin, a kiedy jako produkt biobójczy?
Produkty biobójcze oraz środki ochrony roślin są dwiema różnymi kategoriami produktów podlegającymi odrębnym reżimom prawnym. Zawarte są one odpowiednio w ustawie o produktach biobójczych oraz ustawie o ochronie roślin, a także aktach wykonawczych do tych ustaw.
Reżimy te przewidują różne zasady dopuszczania ich do obrotu przez dwa różne organy państwa. W przypadku produktów biobójczych decyzję podejmuje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a w przypadku środków ochrony roślin – minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Należy podkreślić, że definicja produktu biobójczego zawarta jest w art. 3 pkt 1 ustawy o produktach biobójczych. Zgodnie z tą definicją produktem biobójczym jest substancja czynna lub preparat zawierający co najmniej jedną substancję czynną, w postaciach, w jakich są dostarczone użytkownikowi, przeznaczony do niszczenia, odstraszania, unieszkodliwiania, zapobiegania działaniu lub kontrolowania w jakikolwiek inny sposób organizmów szkodliwych przez działanie chemiczne lub biologiczne.
Powyższy katalog funkcji produktów biobójczych ma charakter zamknięty i z tego powodu nie może być rozszerzany, w szczególności o funkcje innych produktów, m.in. środków ochrony roślin.
Z kolei definicja środka ochrony roślin zawarta jest w art. 2 pkt 14 ustawy o ochronie roślin. Według tej definicji środki ochrony roślin to substancje aktywne lub preparaty zawierające jedną lub więcej substancji aktywnych, w postaci dostarczonej użytkownikowi, przeznaczone przede wszystkim do ochrony roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów przed organizmami szkodliwymi lub zapobiegania występowaniu tych organizmów.
Jak wynika z omówionych regulacji prawnych, skład i funkcja poszczególnych produktów decydują zatem o zaklasyfikowaniu produktu do określonej grupy, czyli produktów biobójczych lub do środków ochrony roślin.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę