Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Europie Środkowej spada pogłowie trzody chlewnej

5 stycznia 2016
Pogłowie trzody chlewnej w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. w Polsce, Czechach czy na Węgrzech, obniżyło się w ostatnich trzech latach o 20 proc., czyli o ok. 3,5 mln szt. - informuje niemiecka agencja analityczna AMI.
Według GUS, liczba świń w Polsce zmalała od lipca 2009 r. do lipca 2012 r. o 19 proc. (ok. 2,7 mln szt.) do 11,58 mln szt.

W ocenie agencji, powodem takiej sytuacji jest spadek opłacalności, który ma związek ze wzrostem kosztów produkcji. Kolejnym czynnikiem jest brak środków na poprawę efektywności i konkurencyjności produkcji. Niemieccy analitycy zwracają uwagę, że wielu producentów trzody zrezygnowało z tej produkcji na rzecz uprawy roślin.
AMI prognozuje, że ta negatywna tendencja w sektorze trzody chlewnej utrzyma się również w tym roku, co spowoduje zwiększenie importu wieprzowiny przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
Już obecnie Polska jest importerem netto trzody, a także wyrobów mięsnych. W I półroczu 2012 r. import trzody zwiększył się do ok. 1,5 mln sztuk. Sprowadzane są głównie prosięta i warchlaki z UE.
Według prognoz KE w 2013 r. w 15 krajach tzw. starej Unii możliwy jest ponad 2-proc. spadek produkcji wieprzowiny. Jest to spowodowane koniecznością wdrożenia unijnej dyrektywy z zakresu dobrostanu trzody chlewnej, a także wysokimi kosztami zbóż.
Jak podaje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA), wiele krajów w UE ma opóźnienie we wdrożeniu dyrektywy dotyczącej dobrostanu zwierząt. Według brytyjskiego stowarzyszenia hodowców trzody chlewnej (NPA), ok. 40 proc. producentów nie zdołało do końca grudnia 2012 r. dostosować się do unijnych przepisów, wycofujących m.in. pojedyncze kojce dla loch prośnych.
Dane przekazane w grudniu wskazują, że 13 państw członkowskich nie wdrożyło dyrektywy w terminie, np. we Francji dostosowanie oceniono na 33 proc., w Belgii 45 proc., Niemczech 48 proc., a Irlandii 5 proc. Jedynie 5 państw członkowskich - Wielka Brytania, Szwecja, Luksemburg, Austria i Estonia - deklarowało po 1 stycznia br., że w 100 proc. dostosowało się do tego prawa.
Rada Ministrów Rolnictwa UE będzie dyskutowała na temat wdrożenia dyrektywy na posiedzeniu 28 stycznia. Komisja Europejska ma w lutym wysłać listy ostrzegające do państw członkowskich opóźniających się z wprowadzeniem przepisów. Będzie to pierwszy etap postępowania w ramach tzw. procedury naruszenia - podobnie było w przypadku opóźnień z wdrożeniem dyrektywy z zakresu dobrostanu kur niosek. W ostatniej fazie procedury Komisja może wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który ma prawo nałożyć karę na państwo członkowskie.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę