Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Czechach święto wina

3 grudnia 2015
Zabawy, atrakcje, koncerty i przede wszystkim doskonałe wino - a wszystko zaraz za polską granicą. W Czechach rozpoczyna się sezon wielkich winobrań.
Aby wziąć udział w winobraniu, nie trzeba wyjeżdżać do Francji, Włoch czy Hiszpanii. W Czechach wielkie plenerowe imprezy na cześć zakończonych zbiorów odbywają się d wielu lat. Na szczególną uwagę zasługują imprezy na Morawach, słynących z doskonałych win. Tego typu imprez nie brakuje również w Pradze, gdzie winobrania są organizowane przez poszczególne dzielnice.
"To doskonały sposób na spędzenie wrześniowego weekendu" - mówi w rozmowie z PAP Marian Holisz, pochodzący z Moraw mieszkaniec Pragi. "Najbardziej lubię jeździć na winobrania do mniejszych miast. Tam imprezy są bardziej swojskie, ciekawsze i weselsze". Winobranie bowiem, to nie tylko młode wino (w Czechach nazywane burczakiem). To przede wszystkim wielkie imprezy plenerowe, łączące atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Na miejscu są oczywiście stoiska z domowymi wyrobami kulinarnymi i słodyczami. Nie brakuje też straganów z młodym winem. Zaś największą atrakcją jest wieczorny koncert plenerowy, na którym zazwyczaj goszczą największe gwiazdy czeskiej sceny muzycznej.
"Co roku jeździmy w inne miejsce" - mówi Hana Flaxova, matka dwójki dzieci z Pragi. "Oczywiście najbardziej znane są winobrania w Znojmie i Mikulowie. Moje dzieci uwielbiają zwłaszcza pokazy średniowiecznych strojów i walki rycerzy. Jeżeli dopisuje pogoda, winobranie to doskonały sposób na spędzenie weekendu razem z rodziną" - dodaje.
Winobrania to również nierzadko możliwość zwiedzenia zabytkowych winiarni i piwnic, w których od stuleci przechowywane jest czeskie i morawskie wino.
Tradycyjnie winobranie przypada na okres między zakończeniem zbiorów a jesiennym wysadzaniem winorośli. W regionach bogatych w winnice, czyli szczególnie na Morawach, winobrania należały do największych świąt. Towarzyszy im również wiele tradycyjnych obrzędów i zwyczajów, takich jak składanie ofiar świętemu Urbanowi - patronowi winiarzy.
Polacy najbliżej mają do miejscowości położonych na Morawach. Na winny weekend warto wybrać się na przykład do Znojma, Mikulova, Blatnic, Petrova czy Czejkowic. Doskonałych win i ciekawych imprez nie brakuje również na zachodzie Czech - zwłaszcza w Litomierzycach, malowniczym Karlsztejnie czy Mielniku. Bogatą tradycję winobrań ma również stolica Czech - Praga, na terenie której znajduje się kilkanaście winnic.
Winobrania odbywają się w drugi, trzeci i czwarty weekend września.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę