Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W 2050 r. połowa energii może pochodzić z odnawialnych źródeł

5 stycznia 2016
W 2050 r. 50 proc. energii może pochodzić z odnawialnych źródeł. To nie marzenie, a realny plan gospodarczy - mówił na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki. Minister chce, by energetyka odnawialna była szansą dla rolników na dodatkowe dochody.

Według Sawickiego biomasa rolnicza oraz inne sposoby wytwarzania energii z odnawialnych źródeł, np. biogazownie, wiatraki, mogą zapewnić w pełni zaopatrzenie w energię na terenie gminy czy powiatu.
Podkreślił, że takie rozwiązania nie tylko poprawią konkurencyjność rolnictwa, ale też umożliwią realizację innych celów, dotyczących rozwoju obszarów wiejskich, ochrony środowiska, klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Analizą i przygotowaniem rozwiązań zajmuje się powołany przez Sawickiego zespół ds. rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich. W jego skład weszli naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, uczelni i rolniczych instytutów, reprezentanci administracji, MRiRW, Urzędu Regulacji Energetyki, narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz branżowego stowarzyszenia producentów biomasy. Przewodniczącym zespołu jest prof. Janusz Gołaszewski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Zespół chce m.in. opracować modelowe dla wsi rozwiązania dotyczące wytwarzania energii z odnawialnych źródeł, przede wszystkim przy użyciu biomasy. Ma się też zająć koncepcją stworzenia narodowego centrum energetyki odnawialnej i ekosystemów.
Sawicki powiedział w poniedziałek, że rozwiązania opracowywane przez zespół powinny sprzyjać rozproszonemu rozwojowi energetyki na terenach wiejskich. W jego ocenie nieporozumieniem jest budowa dużych instalacji, do których biomasa jest importowana spoza Europy. "Przede wszystkim powinna być zagospodarowana biomasa na naszym kontynencie. Rozwiązania, np. dotyczące zaopatrzenia w ciepło, z zasady muszą być lokalne, bo jego przesył uzasadniony jest na maksymalną odległość do 20-30 km" - mówił.
Według ministra wsparcie w ramach unijnej polityki spójności czy wspólnej polityki rolnej powinny otrzymywać tylko te inwestycje, które rozwiązują lokalne problemy społeczne, gospodarcze czy środowiskowe, a nie takie, które takie problemy będą powodowały - jak wielkie instalacje.
Sawicki podkreślił, że dla Polski rozwój energetyki odnawialnej może stanowić dużą szansę gospodarczą. Podkreślił, że w rozwiniętych krajach UE udział odnawialnych źródeł w całości wytwarzanej energii sięga 40 proc., podczas gdy w Polsce jest to na razie ok. 7 proc.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę