Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W 2014 roku Amerykanie wydrukują ludzką wątrobę na drukarkach 3D

5 stycznia 2016
Pobierając żywe komórki, jako materiał wyjściowy do tworzenia sztucznych warstw tkanki, kalifornijscy naukowcy zamierzają „wydrukować” w pełni funkcjonalną wątrobę, donosi PC World. 
Wiadomość taką ogłosili światu przedstawiciele firmy biotechnologicznej Organovo, która ma swą siedzibę w kalifornijskim mieście San Diego. Naukowcy są przekonani, że przy pomocy drukarek 3D pod koniec 2014 roku stworzą narząd, funkcjonujący analogicznie, jak ten ludzki.

Organovo informuje, że inżynierowie firmy dochodzą już do finalizacji projektu i rozwiązania ostatniego problemu, który spowalnia cały ambitny projekt. Specjaliści Organovo znaleźli odpowiedź na pytanie, w jaki sposób stworzyć dobrze funkcjonujące naczynia siatki i kapilary. Bioinżynierowie deklarują, że z pewnością są w stanie wyprodukować w pełni sprawnie działającą sztuczną wątrobę.

Amerykanie informują jednocześnie, że sztuczna wątroba nie będzie nadawać się do przeszczepów. Ta wydrukowana w 2014 roku posłuży do badań pod kątem wpływu leków i rozwoju sposobu leczenia różnych poważnych chorób, w tym raka. W Kalifornii badania tego typu prowadzi się od wielu lat i obecnie są one bardzo zaawansowane. W 2011 roku naukowcy Organovo zaprezentowali próbki tkanki wątroby bez naczyń krwionośnych, które również drukowano przy użyciu sprzętu 3D. Wyprodukowane zespoły komórek żyją około 40 dni. W tym czasie poddawane są próbom działania toksyn i leków.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę