Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Usługi doradcze

5 stycznia 2016
Są pieniądze nie ma chętnych. Dlaczego rolnicy nie chcą ubiegać się o dotacje na usługi doradcze? Powód jest jeden, ale bardzo istotny to tak zwany wkład własny.
Spełnianie tak zwanych zasad wzajemnej zgodności to obowiązek każdego rolnika, który korzysta z dopłat bezpośrednich, czy innych form unijnych dotacji. Wymagania z roku na rok są coraz wyższe. Każdy kto ma wątpliwości, czy je spełnia może skorzystać ze wsparcia na usługi doradcze.

Franciszek Kadzik, ARiMR: wznowiony nabór na usługi doradcze cieszy się większym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym, ale ciągle czekamy, że rolnicy po wykonaniu prac polowych zwiększą zainteresowanie tym programem.

Problem w tym, że program nie jest bez wad.

Sylwester Grotkowski, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego: jedna z wad jest to, że rolnicy muszą mieć wkład własny w wysokości 20%. To jeszcze jest do przejścia , natomiast dużym obciążeniem jest podatek VAT.

Dlatego nie ma się co dziwić, że z działania korzystają tylko ci rolnicy, którzy prowadzą rachunkowość.

Andrzej Szczepański, Pomaski Wielkie: będzie mnie kosztowało tylko 20% bo 80% pokrywa agencja . Moje koszty to będą w granicach 500 złotych. Rolnik nie VAT-owiec musiałby zapłacić za to sprawdzenie gospodarstwa 1050 złotych.

Zdaniem pana Andrzeja nie jest to zbyt wygórowana kwota za spokojny sen. A to daje pewność, że gospodarstwo spełnia wszystkie wymagania w zakresie ochrony środowiska, higieny i dobrostanu zwierząt.

Andrzej Szczepański, Pomaski Wielkie: już zaczęliśmy z panią doradcą sprawdzanie gospodarstwa. Są jakieś tam niewielkie uchybienia ale nie wymagające większych nakładów, a się poprawi i będzie pewne, że przyjdzie kontrola i już nie będzie problemu.

A im więcej czasu na dostosowanie gospodarstwa tym lepiej.

Jagoda Siemek, Budzyno Lipniki: jeszcze jest sporo do zrobienia tak jak bezpieczeństwo i higiena pracy tak dostosowujemy się po trochu i na bieżąco zawsze coś da się zrobić.

Rolnikom których nie stać na skorzystanie z płatnych usług mają jeszcze do wyboru szkolenia. Problem w tym, że te, które miały być realizowane z PROW- u na lata 2007-13 do tej pory nie ruszyły.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę