Otrzymaliście państwo Dyplomy, które zdobyliście metodą uznawaną w Polsce za nowatorską, ale musicie wiedzieć, że tak już będzie zawsze. Pierwszy maja otwiera epokę nieustannego przyspieszenia, a my musimy być gotowi na czas, a jeszcze lepiej przed czasem. Bez ustawicznej edukacji i bieżącej szybkiej informacji nie da się tego osiągnąć – zapewniła prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz podczas uroczystości wręczenia certyfikatów III Edycji Internetowej Szkoły Kadr Bankowych. Impreza, która odbyła się 24 kwietnia w Hotelu Forum w Warszawie była uwieńczeniem przedsięwzięcia po raz pierwszy przygotowanego wspólnie przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z Pierwszym Portalem Rolnym, który na czas szkolenia udostępnił Internetowy System Edukacyjny. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojciech Olejniczak
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i połączonym wysiłkom KZBS oraz ARiMR powstało przedsięwzięcie o powszechnym i kompleksowym charakterze w sferze przygotowania pracowników bankowości spółdzielczej do akcesji Polski w struktury Unii Europejskiej. Konsultacje programowe z najlepszymi specjalistami w zakresie Unii Europejskiej i bankowości zaowocowały stworzeniem programu, który pozwolił wyszkolić kadrę dyplomowanych konsultantów ds. programów akcesyjnych.
Potrzeba utworzenia Internetowej Szkoły Kadr Bankowych wyniknęła z dużego zainteresowania, determinacji i zrozumienia prezesów Banków Spółdzielczych, którzy postanowili skierować na te szkolenia bardzo liczną grupę swoich pracowników– powiedział przewodniczący KZBS Eugeniusz Laszkiewicz. Uruchomienie Szkoły było możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojciecha Pomajdy i zainteresowaniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciecha Olejniczaka, który objął patronat nad Szkołą. Podziękowania należą się również Panu Markowi Kozakowi prezesowi Pierwszego Portalu Rolnego i prof. Małgorzacie Duczkowskiej-Piaseckiej Szefowej Rady Programowej Szkolenia.
Prof. Małgorzata Duczkowaska-Piasecka, zwracając się do ponad dwustu absolwentów ISKB podkreśliła, iż program został tak skonstruowany, by konsultanci zyskali po pierwsze solidną wiedzę merytoryczną, a po drugie, by dał umiejętność operacyjnego wykorzystania pozyskanej wiedzy. Pisaliśmy na stronach internetowych, że banki spółdzielcze stanowią szczególny rodzaj bankowości. Jak żadne, mają do czynienia z nieprawdopodobną symbiozą z rolnictwem. W zarządzaniu instytucjami finansowymi wchodzimy w nową epokę – społecznej odpowiedzialności wobec swoich pracowników i klientów. Banki spółdzielcze szczególną odpowiedzialnością będą musiały wykazać się wobec rolników. Wierzę, że umiejętności, które zdobyliście Państwo w ISKB dały wam takie możliwości – zapewniła Pani profesor.
Obecny na uroczystości wręczenia dyplomów wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk podkreślił, iż (...) spotkanie jest zwieńczeniem szkolenia, które pomogło lepiej zrozumieć mechanizmy, które już za kilka dni będą rządzić polską wsią i polskim rolnictwem. Dzięki temu będziecie mogli Państwo lepiej służyć rolnikom i wsi w tym trudnym, przynajmniej na początku, okresie kiedy zmieniać się będzie system finansowania rolnictwa – powiedział wiceminister. Może ktoś powiedzieć, że Internet to Internet, że wieś to wieś. Że są to dwa bieguny oddalone tak bardzo od siebie, że niewiele mają ze sobą wspólnego. Każdy kto tak myśli jest w błędzie, albowiem Internet pozwala skracać odległość, co jest bardzo istotne na obszarach wiejskich - dodał, podkreślając możliwości jakie daje nauczanie przy pomocy nowoczesnych technologii.
Rolę Internetu, jako nowoczesnego i niezbędnego dzisiaj instrumentu szkolenia, podkreślała także prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz. Gratulacje uczestnikom szkolenia złożyła nie tylko w swoim imieniu, ale również w imieniu Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Pani profesor przypomniała, iż bez ustawicznej edukacji oraz bieżącej szybkiej informacji nie da się osiągnąć pełnej gotowości na nadchodzące zmiany. Edukacja i informacja przez Internet jest dla nas najszybszą formą kształcenia i zdobywania wiedzy – podkreśliła prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz.
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojciech Pomajda wyraził swoje zadowolenie z faktu, iż powiększyło się grono kompetentnych specjalistów, którzy będą sprawnie i fachowo obsługiwać wdrażanie unijnych środków. Akcesja Polski do Unii Europejskiej niesie za sobą wiele korzyści i jest atutem na najbliższe dwa lata. W tym czasie na polską wieś trafi około 10 miliardów euro i są to środki, które trafią nie tylko bezpośrednio do rolników, ale również do przetwórców i na obszary wiejskie – powiedział prezes Pomajda. Dodał, iż (...) cieszy fakt, że przybędą nam kolejne grupy specjalistów w zakresie wykorzystania środków unijnych. Są to pracownicy banków spółdzielczych, którzy nowoczesną internetową drogą pozyskali dodatkowe umiejętności i będą wsparciem dla wszystkich beneficjentów środków unijnych z sektora rolnego. Mam wielkie uznanie dla pracowników banków spółdzielczych i tego wszystkiego, co Państwo robicie dla polskiej wsi.
Specjalne podziękowania złożył prowadzący uroczystość Krzysztof Karman, tym wszystkim bankom, których pracownicy szczególnie licznie i i aktywnie uczestniczyli w szkoleniu. Organizatorzy i auspicjenci Internetowej Szkoły Kadr Bankowych usłyszeli wyrazy wdzięczności za sprawnie i fachowo przeprowadzone szkolenie z ust Ewy Bieganowskiej z Banku Spółdzielczego w Międzyrzeczu Odział Trzciel oraz prezesa Zdziasława Wołosa z Banku Spółdzielczego w Chrzanowie.
Po oficjalnej części uroczystości i rozdaniu dyplomów, których wręczenie uczczono symbolicznym toastem i grupowym zdjęciem, goście wzięli udział w przygotowanym bankiecie.
Cenną może okazać się informacja, że już w maju rozpocznie się kolejna edycja Internetowej Szkoły Kadr Bankowych dla 1200 pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i kolejnych 600 pracowników Banków Spółdzielczych.