Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unijny komisarz chce jechać do Rosji ws. zakazu importu wieprzowiny z UE

5 stycznia 2016
Komisarz UE ds. zdrowia Tonio Borg chce jechać do Rosji, by omówić na najwyższym możliwym szczeblu zastosowany przez Rosjan zakaz importu wieprzowiny z całej UE w związku z sytuacją na Litwie. Komisarz jest gotów jechać już w poniedziałek.

Rosja zażądała w środę od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu. Powodem było wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. Polski eksport tego mięsa na Wschód już został wstrzymany.
"Bardzo żałuję, że rosyjscy partnerzy w zasadzie zakazali eksportu (wieprzowiny) nawet z tych krajów UE, które ewidentnie nie są dotknięte tym problemem. Komisja (Europejska) podkreśla ponownie, że w świetle przedstawionych zapewnień, zakaz ten jest nieproporcjonalny" - oświadczył w piątek komisarz UE ds. zdrowia Tonio Borg.
Jak poinformował w Brukseli jego rzecznik Frederic Vincent, komisarz wysłał list do rosyjskich władz z prośbą o spotkanie na "najwyższym możliwym szczeblu". Mogłoby to być spotkanie np. z rosyjskim ministrem. "Komisarz Borg chce jechać do Rosji, by o tym rozmawiać i wysłał w tej sprawie list, by omówić problem na najwyższym możliwym szczeblu, byśmy mogli jak najszybciej znaleźć rozwiązanie, bo to bardzo ważna część sektora rolno-spożywczego w Europie" - zastrzegł rzecznik.
Jak sprecyzował w piątek Vincent, do Rosji trafia jedna czwarta unijnego eksportu wieprzowiny, czyli rocznie jest to ok. 700 tys. ton mięsa o wartości ok. 1,4 mld euro.
KE proponowała, by tymczasowo wykluczyć Litwę z certyfikowania eksportu świń i wieprzowiny do Rosji, tym samym tylko mięso z Litwy (a nie z całej UE) nie trafiałoby do Rosji. Rosjanie nie zaakceptowali jednak takiego rozwiązania. Komisarz Borg zapowiedział, że w piątek ponowi tę propozycję.
Zgodnie z dwustronnym porozumieniem z 2006 r. UE - Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan), certyfikowane mięso powinno być wyprodukowane na terytorium wolnym m.in. od afrykańskiego pomoru świń (ASF).
KE wydała w poniedziałek decyzję, w której potwierdziła środki ostrożności przyjęte przez Litwę w związku z wykryciem u dzików groźnego dla świń wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wśród tych środków jest m.in. zakaz eksportu świń i mięsa wieprzowego z kilku południowych rejonów Litwy. Ponadto na miejscu jest grupa unijnych ekspertów wraz z ekspertami z Białorusi, Rosji oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt. Podejrzewa się, że wirus przedostał się na Litwę "z innego kraju spoza UE". "Możliwa przyczyna to przemieszczanie się zarażonych dzików z Białorusi" - wskazywała wcześniej KE.
Chorobę ASF po raz pierwszy opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, bo nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. W Polsce nigdy tej choroby nie zanotowano.
Wartość polskiego eksportu mięsa wieprzowego do Rosji w 2012 r. wyniosła 43,5 mln euro. Natomiast w pierwszym półroczu 2013 r. Polska sprzedała na rosyjski rynek wieprzowinę o wartości 33,1 mln euro wobec 15,8 mln euro w pierwszych sześciu miesiącach 2012 r.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę