Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Unijne rolnictwo musi być przyjazne środowisku

9 listopada 2012
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), WWF Polska i inne organizacje pozarządowe apelują do polskiego premiera, aby budżet Unii Europejskiej (UE) na lata 2014-2020 premiował rolnictwo przyjazne środowisku. Przyniesie to zyski nie tylko przyrodzie, ale także samym rolnikom. Każdy może przyłączyć się do tego apelu, podpisując petycję adresowaną do Donalda Tuska.
Listopadowy szczyt unijnych przywódców będzie kluczowym wydarzeniem na drodze do uchwalenia budżetu UE na lata 2014-2020. Politycy poruszą m.in. sposób finansowania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) , która w latach 2007-2013 pochłonęła 40 procent wszystkich unijnych środków. Jeśli wysokość nowego budżetu będzie niższa od poprzedniego, istnieje niebezpieczeństwo obcięcia funduszy na rozwój obszarów wiejskich w celu zachowania na dotychczasowym poziomie dopłat bezpośrednich – informuje WFF Polska

Dopłaty bezpośrednie w obecnej formie są równoznaczne z wypisaniem rolnikom przez społeczeństwo czeków in blanco – mówi Małgorzata Górska z OTOP. - Pieniądze europejskich podatników powinny trafiać do rolników troszczących się nie tylko o jak najwyższą produkcję żywności, lecz również o przyrodnicze i kulturowe wartości terenów rolniczych. Publiczne pieniądze powinny wspierać tylko takie działania, które przynoszą korzyści ogółowi społeczeństwa, i nie powinny faworyzować wielkoobszarowego rolnictwa, kosztem pozostałych rolników.

Organizacje pozarządowe uważają, że   przyznawanie dopłat dla rolników powinno być uzależnione od tego, czy ich beneficjent troszczy się o jakość środowiska, w którym prowadzi działalność rolniczą  Z tego środowiska korzystają bowiem także inni. Program rozwoju obszarów wiejskich umożliwia finansowanie szeregu działań na rzecz lokalnych wspólnot, które razem troszczą się o ich rozwój. Dzięki tym środkom możliwe jest również wspieranie rolnictwa ekologicznego oraz sprzyjającego występowaniu rzadkich i cennych gatunków ptaków w ramach programu rolnośrodowiskowego. Pakiety przyrodnicze wiążą się z większym wsparciem jeśli dotyczą obszarów włączonych do europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000.

Politycy podczas listopadowego szczytu będą mieli okazję dowieść, czy zamierzają wspierać niesprawiedliwy podział środków dla rolników – dodaje Karolina Tymorek z WWF Polska - czy też zależy im na inwestycji w zrównoważone rolnictwo, ochronę przyrody i ochronę klimatu, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Podczas, gdy 40 procent unijnych pieniędzy przeznaczanych jest na politykę rolną, ochrona unikalnego dziedzictwa przyrodniczego pozostaje chronicznie niedofinansowana. OTOP, WWF i inne organizacje postulują, by na Program LIFE - jedyny wspólnotowy instrument finansowy wspierający ochronę gatunków i siedlisk unikalnych w skali UE – przeznaczać 1 procent unijnego budżetu. Cenne ekosystemy, zwłaszcza lasy i mokradła, ograniczają tempo zachodzenia niekorzystnych zmian klimatycznych, jednak efektywne łagodzenie i dostosowywanie się do już występujących zjawisk - takich jak coraz częstsze susze, powodzie, pożary - wymaga odpowiednich nakładów finansowych.




POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę